Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi lesz a megoldása a z^2*z...

Mi lesz a megoldása a z^2*z (konjugált) = 5+10i egyenletnek a komplex számok halmazán?

Figyelt kérdés

Hiába próbálok bármelyik azonosságot alkalmazni, mindig bonyi jön ki, amiből nem tudok továbblépni.

Próbáltam:

|z|^2 = z*z(konj) behelyettesítésével

z^2 = (5+10i)/(a+bi) megoldásával

...

de sehogy nem tudom megoldani.


Kérek szépen egy részletes magyarázatot.


Köszönöm :)



2013. jan. 9. 14:32
 1/4 bongolo ***** válasza:

Írd fel simán, hogy z = a + bi

és helyettesíts be a bal oldalba. Végezd el a szorzásokat, ahol persze i·i helyére −1-et kell írni, a végén fogsz kapni egy X+Yi kifejezést, ahol X meg Y a-nak meg b-nek valamilyen kifejezései. Ez akkor lehet egyenlő 5+10i-vel, ha X=5 és Y=10. Utána ezt az egyenletrendszet meg kell oldani.

Próbáld meg, aztán írd meg, mire jutottál.

2013. jan. 9. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Igen, ezt már próbáltam, csak így nagyon csúnya jött ki, ezért is gondoltam, hogy más módon kellene megoldani.


a^3+ab^2+(a^2b+b^3)i = 5+10i

azaz

a^3+ab^2 = 5

a^2b+b^3 = 10


s ebből elég csúnya megoldás lenne.

Vagy valamit elszámoltam?

2013. jan. 9. 15:58
 3/4 A kérdező kommentje:

"Próbáld meg, aztán írd meg, mire jutottál."


Egy kis háttérsegítséggel :) megoldódott:

a=1 és b=2.

2013. jan. 9. 18:20
 4/4 bongolo ***** válasza:

Lehet, hogy ez a kis trükk volt a háttérsegítség?


a³ + ab² = 5       → a(a²+b²) = 5

a²b + b³ = 10     → b(a²+b²) = 10


Ha elosztjuk egymással a két egyenletet, akkor b=2a jön ki. Utána pedig ezt behelyettesítve az elsőbe:

a³ + a·4a² = 5

5a³ = 5

a = 1

stb.

2013. jan. 10. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!