1,

Mikor nagyobb a mozgási energia változása? Ha a bicikli álló helyzeteből 15 m/s sebességre gyorsul, vagy ha 15 m/s sebessegről 30m/s sebességre?


2,

Egy labdát a 8m magasan lévő második emeletről függőlegesen felfele dobnak, honnan látszik a nagyobbnak a helyzeti energia növekedése, a második emeletről, vagy a földszintről?


3,

Az 1400 kg tömegű személyautó 72km/h sebességel halad. Mennyi a mozgási energiája?


4,

A 700 N/m rugó állandójú rugót 50 cm-rel nyújtottuk meg. Mennyi energiát tárol ebben az állapotban ?


2013. jan. 30. 20:33
 1/1 bongolo ***** válasza:

1.

Mozgási energia: E = mv²/2


egyik eset: 0-ról 15: E₂-E₁ = m·(15² - 0²)/2

másik eset: 15-ről 30-ra: E₂-E₁ = m·(30²-15²)/2

Azt ugye tudod, melyik a nagyobb?


2.

Helyzeti energia: E = m·g·h

a második emeletről nézve: 0-ról x-re: E₂-E₁ = m·g·(x - 0)

a földszintről nézve: 8m-ről 8+x-re: E₂-E₁ = m·g·(8+x - 8)

Ez ugyanannyi.


3.

72 km/h = 20 m/s

E = m·v²/2 = 1400kg·20²m²/s² / 2 = ... J

szorzod össze


4.

D = 700 N/m

x = 50 cm = 0,5 m

E = D·x²/2

Helyettesíts be

2013. jan. 30. 22:36