Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a nyelvtani és...

Mi a különbség a nyelvtani és a logikai alany között?

Figyelt kérdés
Segitsetek!Holnap dogát irok és f@szt sem értek az egészből.A fő probléma az hogy az egész ettől a nyelvtani meg logikai alanytól függ.Magyarázzátok el leci egy 13 éves nyelvén

2013. febr. 4. 16:56
 1/5 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom-

Talán az lehet, hogy ha ilyen egyáltalán előfordul,

akkor nem biztos hogy egybeesik (mármint a nyelvtani mega logikai alany) De hogy honnan lehet megkülönböztetni azt nem tudom (kéne valami példa)

2013. febr. 4. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

a logikai alany az, akiről állítunk valamit.

A nyelvtani alany pedig az a szó, ami nyelvtani elemzés során alany szerepet tölt be a mondatban...


pl:


Péter fel lesz jelentve. - Ebben a mondatban Péter a logikai és a nyelvtani alany is. (Ha többesszámba tesszük: Péterék fel lesznek jelentve. - a létige is többesszámba kerül, ez alapján is Péter az alany)


Pétert feljelentik. - Ebben a mondatban Péter a logikai alany, de mint mondatrész, csak tárgy lehet. Hiába róla szól az állítás, a mondattan szerint tárgy.

(Ha többesszámba teszed: Péteréket feljelentik. - Az ige nem változik. Pétert (t rag) csak tárgy)

2013. febr. 4. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
szóval a logikai alany egy személy, akiről állítasz valamit, a nyelvtani alany pedig egy mondatrész.
2013. febr. 4. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A mondatban az alany szófaját tekintve lehet:

1./főnév, főnévi névmás

Példa: Pisti tanulta a leckét. Ki? Pisti ez az alany, főnév

Ki látott engem ? ki az alany, ez névmás

2./főnévi igenév, és itt van, amit Te kérdezel.

A kell, lehet, illik, sikerül, van, nincs igék, valamint a névszói-igei állítmányok mellett/pl.tilos, tilos volt, helyes volt, szükséges lenne/ az alany szerepében főnévi igenév áll. Főnévi igenév ami -ni-re végződik, írni,olvasni, pl: Tilos dohányozni !

"Lelkeimmel pörölnöm kéne."

kéne az állítmány, s bár a pörölnöm szófaja ige, ez a mondatban a n y e l v t a n i /grammatikai/ alany.

A mondat l o g i k a i alanya a nekem lenne, mert ez a cselekvéshordozó, nyelvtanilag részeshatározó lenne.

Tehát a logikai és a nyelvtani alany nem mindig esik egybe, a nyelvtani alany meghatározásakor nem a jelentésből, hanem az alany alakjából és szófajából kell kiindulni.

Példa: "Szabad-e szívből szeretnem ?"

Elemzés: Szabad-e állítmány, szeretnem alany.

Valóban kissé bonyolult, egy általam jónak ítélt anyagból írtam ki Neked a példákat, s a meghatározást is.

2013. febr. 4. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi sokat segitettetek.megértettem!!!
2013. febr. 5. 16:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!