10. évfolyamos kémia feladatban kérhetnék segítséget?


Holnapra jegyre kért 2 feladatot a tanár, de fogalmam sincs hogyan kellene megcsinálni. Lenne olyan kedves valaki akinek ez nem lenne nagy gond, segíteni nekem?

az egyik feladat:

Hány gramm hangyasav (HCOOH) színtelenít el 20g 5 tömeg%o brómos vizet?

A másik pedig:

Hány gramm 10 tömeg%-os nátrium-hidroxid oldat szükséges 100g 10 tömeg%-os ecetsavoldat közömbösítéséhez?

Nagyon hálás lennék ha valaki tudna segíteni!:)



2013. febr. 14. 14:42
 1/2 A kérdező kommentje:
elég lenne egy egyenlet is, onnan már menne!:)
2013. febr. 14. 15:05
 2/2 bongolo ***** válasza:

Mondjuk a második:


Fel kell írni először a reakcióegyenletet:


CH₃COOH + NaOH → H₂O + CH₃COONa


Tehát 1 mol nátrium-hidroxid közömbösít 1 mol ecetsavat. Fel kell írni ezeket a tömeg-arányokat:

1 mol CH₃COOH: 60g

1 mol NaOH: 40g

Vagyis 40/60 tömegarányban közömbösít.


Van 100g 10 tömeg%-os ecetsavunk. Ki kell számolni, mennyi ebben a "tiszta" CH₃COOH: 100g·10% = 10g


Most már csak az arányt kell felírni: 40/60 = x/10

Ebből kijön, hogy x gramm "tiszta" NaOH kell.


Az is oldatban áll rendelkezésre, tehát vissza kell az x grammból számolni, hogy mennyi kell az oldatból. Mivel az is 10 tömeg%-os, 10·x gramm kell belőle.


---


Az elsőt is hasonlóan kell megoldani, csak az kicsit egyszerűbb, mert a hangyasav nem oldatban van, nem kell visszafelé tömegszázalékkal számolni a végén.

2013. febr. 14. 17:34