Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell a reakcióegyenlete...

Hogyan kell a reakcióegyenleteket megoldani?

Figyelt kérdés

Pénteken írunk témazárót, viszont nem értem, hogy egy szöveg alapján hogyan kell felírni a reakcióegyenleteket. Ha fel van írva, akkor már tudom utána rendezni. (7. osztályos tananyag)

Viszont ha az a kérdés, hogy hogyan kell felírni az alumínium+sósav egyenletét, akkor nem értem hogy jön ki a második, egyenlőségjel utáni fele. (Al+HCl = AlCl3 + H2)

Miért van 3 sósav és 2 hidrogén, mikor az első felében csak 1-1 van belőlük.


Valaki el tudná nekem magyarázni? Előre is köszönöm!


2013. febr. 19. 10:01
 1/2 bongolo ***** válasza:

Az az egyenlet nem jó, még nem teljes.


Ha szövegesen van megadva a feladat, akkor először is tudni kell az egyes vegyületek képletét a vegyületben lévő atomok számával együtt:


Alumínium: Al

Sósav: HCl

Alumínium-klorid: AlCl₃

Hidrogén: H₂


A hidrogén azért nem H, hanem H₂, mert ezek a gázok (H₂, O₂, N₂, Cl₂, stb.) a természetben nem atomosan, hanem kettesével molekulaként vannak jelen.


Most tartunk ott, hogy Al + HCl → AlCl₃ + H₂

csak persze ez ahogy írtad is, nem egyenlő. Számokat kell hozzá kitalálni, hogy a két oldalon mindenből összesen ugyanannyi legyen:


Mivel a hidrogén párosával kell legyen, a klórból meg 3 többszöröse kell, ezért a bal oldalon a HCl-ből a háromnak a legkisebb páros többszöröse lesz, vagyis 6:

Al + 6 HCl → 2 AlCl₃ + 3H₂


Ez már majdnem jó, a hidrogén meg a klór már annyi. Csak az alumíniumot kell rendbetenni:


2Al + 6 HCl = 2 AlCl₃ + 3H₂


Kész is, már egyenlőségjelet írtam.


Valami ilyesmi módszerrel kell az összes többit is kiszámolni. Van persze benne sokszor tippelés is, aztán ha nem lett jó (nem akar ugyanannyi lenni a két oldalon valamiből), mást kell tippelni.

2013. febr. 19. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2013. febr. 19. 14:48

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!