Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nem értem a szöveges feladatot...

Nem értem a szöveges feladatot valaki segítene?

Figyelt kérdés

Mindenki kapott különböző feladatokat háziba én ezt kaptam de nem értem.Aki segítene a megoldásban nagyon hálás lennék(zöld kézzel:))


Hűtőszekrényben kutatva...

… Dezső csoki helyett pezsgőtablettát talált. Ha ló nincs, szamár is jó – gondolta - és feloldott egy multivitamin tablettát, majd csoki híján ezt kortyolgatta. Közben azon gondolkodott, hogy egy tabletta feloldása során vajon hány köbcentiméter gáz szabadul fel? És ez milyen gáz lehet? Segítsetek Dezsőnek! Találjatok ki egy eljárást, amelynek segítségével erre a kérdésre válaszolni tudtok! Ötleteteket írjátok le részletesen, végezzétek el a méréseket, eredményeitekről pedig számoljatok be egy referátumban!



2013. márc. 17. 13:44
 1/2 anonim válasza:

Hát.... a pezsgőtabletták általában valamilyen karbonátot (CO3) tartalmaznak, amiből CO2 (szén-dioxid) szabdul fel, ezért pezseg.

És tudjuk, hogy 1 mol valamilyen-karbonátból 1 mol CO2 szabadul fel, 1 mol CO2 térfogata szobahőmérsékleten 24 dm3. (Avogadro törvénye)

Ezek alapján a mérés:

1. Megmérem a tabletta tömegét

2. A tömegéből kiszámolom, hogy hány mol (tömeg/moláris tömeg)

3. Arányossággal kiszámoljuk a gáz térfogatát (Én most Ca-karbonáttal végzem el a mérést, és a tablettában 0,1 mol CaCO3 van):

1 mol CaCO3-ból ---> 24 dm3 gáz

0,1 mol CaCO3-ból ---> x dm3 gáz

----------------------------------

x=24*0,1=2,4 dm3 gáz keletkezett.


Ez csak akkor jó, ha a tabletta csak karbonátot tartalmaz.

Ha valamit nem jól csináltam, akkor valaki javítson ki.

2013. márc. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Ja köszi a választ ment a zöld kéz :))
2013. márc. 17. 17:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!