Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS Iskola, lopás, "vádalku",...

SOS Iskola, lopás, "vádalku", nehéz fizikai kényszermunka. Bonyolult felületszámitási feladat. Mit tegyek? Loptam a fizika szertárból kénsavat, salétromsavat és glicerint hogy nitroglicerinnel szórakozzunk. De kifelemenet a tanár

Figyelt kérdés

rajtakapott. Az a hir járta hogy egyrendkivül jó korrekt ember. Hát nem tudom, de nagyon egyértelműen kifejtette a lehetőségeimet. Azt mondta hogy ez mindenképpen lopás és szigoru következményei lehetnek, de mivel keveset loptam (3 feles üvegébe töltöttem s csak félig), enyhitő kürülmény. Plusz az is enyhitő hogy lehetőségem lett volna többet lopni, teletölteni de mégse tettem meg. Azt mondta a számára ez azt is bizonyitja hogy nem büncselekményt akartam elkövetni, hisz akkor teletöltöm az üvegeket, csak játszani akartam. De igyis ugyis lopás. Egy lehetőségem van csak meguszni ha két feltételt teljesitek: 1. visszaadom. (ez ott azonnal meg is történt, de lehetőségem se volt másra). 2. előadást tartok az osztálynak egy nehéz fizikai problémáról. Ha ezt megteszem akkor hajlandó elfelejteni az egészet tiszta lappal indulok nála s még egy kedvező osztályzatot is kapok. Bármilyen segitséget igénybevehetek a felkészüléshez, de amit előadok meg is kell értenem. Ez is a feltétel része. Tehát ha az előadás közben belekérdeznek válaszolnom kell tudni s a végén is kell tudni az osztálytársak vagy az ő maga által feltett kérdésekre. Egy más által megfogalmazott gondolatmenet felolvasásával tehát nem sokra mennék.


És most itt a feladat.


Adott egy kettős falu gáztartály. Levegő van benne. A egyszerüség kedvéért egyforma térfogatuak. A kiindulás az hogy az egyikben a gázhőmérséklet 20 C fok a másikban 100 C fok. A nyomás normál légköri nyomás de a 100 fokosban 20 fokon volt normál a nyomás.

A felfütés idejétől könnyitésként eltekintünk.


A kérdés az hogyan változik a hőátadás sebessége ha a két tartályt elválasztó fal

a. lapos

b. harmonikaszerüen növelt felületű (utóbbi több, egyre nagyobb felület)


c. a tanulmányban ki kell térni a különböző falvastagság miatt fellépő hőátadási képességre is.


Könnyités képpen a teljes tartály hőszigetelve van elméletben tökéletesen. A környezet hővesztességére nem kell kitérnem. Továbbá a tartály aluminiumból van, kiválaszthatok egy nekem szimpaitkus ötvözetet s annak a jellemzőivel kell csak számolnom.

A tanár azt mondta megelégszik azzal ha csak az abc pontokba szedett fizikai helyzetet emésztem meg elsőre s értem meg, ezt azonban teljes egészében meg kell értenem.

Tudtok segiteni, mert sejtem hogy a nagyob felületen gyorsul a hőátadás azt is setem hogy vastagabb falnál viszont lassul de azt nem hogy milyen mértékben exponencilisan, egyenes arányosságban stb... Radásul ugy tudom különböző nyomásnál más a helyzet a nyomsás viszonyai megértéséből nem adott felmentést de a kiegyenlitőség során ez végig változni fog a folyamat végére a két tartály beáll azonos hőmérsékletre és azonos nyomásra.

Azt kértem hogy kis könnyitésként lehessen inkább nulla fokos a hideg tartály ebbe bele is ment, igy a kiegyenlitődéskor 50 fokra becsülöm de a nyomást már nem tudom, az időt se de ezt kell alapvetően megértenem.

SOS


2013. márc. 23. 19:02
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:

A fal részecskéi is táncot járnak.

A hideg gáz részecskéi: nagy mozgási energiájú részecskék,

A meleg gáz részecskéi: nagy mozgási energiájú részecskék,

A fal részecskéi: köztes, közepes mozgási energiájú részecskék.


Ha egy lassan guruló biliárdgolyó beleütközik egy fürgén izgő-mozgó golyóseregbe, akkor valószínűleg valamelyikük meglöki, és az eredetileg lassan érkező biliárdgolyó gyorsabban fog továbbpattani, mint ahogy jött.


Ha viszont egy gyors biliárgolyó beleütközik egy csomó álló biliárdgolyóba, akkor az álló biliárdgolyók megmozdulnak, a gyors biliárdgolyó meg valamivel lassabban fog továbbgurulni, hiszen az energiájának egy részét átvették a többiek.


Nagyobb az esélye annak, hogy a gyorsak adjanak át energiát a lassúaknak, mint fordítva. Ha több ezer ütközésből álló kísérleteket végigcsinálnánk, akkor úgy statisztikailag, nagyobb számban inkább így történne.


A hőáramlás sebessége azért függ a hőmérsékletkülönbségtől, mert... Képzelj el egy ezerfokos izzó vasdarabot egy nullafokos szobában. Nyilvánvalóan szinte érzi az ember, hogy a vasdarab szintje ontja magából a hőt a szoba felé: sugárzik, még világít is, körülötte forró levegő áramlik, és azt is könnyen elképzelhetjük, hogy egyetlen perc alatt akár száz fokkal is lehűl (mondjuk ezer fokról kilencszázra). Szóval rengeteg hőt ad ki magából, gyors iramban hűl, és gyorsan fűti a szobát is, jól látszik is, milyen erősen sugárzik.


Viszont amikor a vasdarab már mondjuk csak olyan százfokos, akkor már nem is sugároz annyira. Egyáltalán nem világít, hősugárzása is alig van, és a levegő sem kavarog forrón különösebben körülötte. Egész egyszerűen kevésbé ontja magából a hőt.


Olyan ez, mintha a hőmérsékletkülönbség valamiféle préselésszerű, nyomásszerű, erőhatásszerű lenne: minél nagyobb a hőmérséklet-különbség a két test közt, annál nagyobb ,,erővel'' préselődik át a ,,hőanyag'' a két test között. Ezt persze ne vedd szó szerint, ez csak afféle képzelet. Régen még ténylegesen így képzelték, ma már tudjuk, hogy nincs igaziból ,,hőanyag'', de a folyamat ,,lecsengésének'' elképzelése talán így könnyebb.


Gyerekkoromban fizikus akartam lenne, de nem lettem, matekkal és programozással foglalkozom. A fizikát igazából csak elképzelni próbálom, olvasgatni szoktam hbbiból néha róla.

2013. márc. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
Fizikus akarsz Te is lenni? Látom, Te is szemléleletesen érzékletesen szereted elképzelni a dolgokat.
2013. márc. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 A kérdező kommentje:

Még nem tudom mi leszek ha nagy leszek.

Esetleg gazdag ember.:)))



Kezdem érteni ezt. Olyasmi mint amikor egy lukas csőben nagy a nyomás akkor jobban spriccel mintha csak állna benne a viz?

2013. márc. 26. 22:38
 24/31 anonim ***** válasza:
Igen, erre gondoltam. És ahogy egyenlítődik ki a hőmérséklet, ahogy csökken a hőmérséklet-különbség, úgy csökkent a ,,feszítés'' is, ami a ,,hőanyagot'' ,,átspricceltetné''. Ez persze csak régi hasonlat, csak nagyon-nagyon régen hitték ezt így, valójában itt persze a részecskék mozgásának statisztikai törvényeiről van szó.
2013. márc. 26. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 A kérdező kommentje:
Amik sok a magas sebességű részecske addig több a magas sebességű ütközés és ezért nagyobb a hőátadás? Ill. gyorsabb?
2013. márc. 27. 00:04
 26/31 A kérdező kommentje:
Asszem apránként kell megértenem ezt az egészet. Most tartok kb. itt...
2013. márc. 27. 00:08
 27/31 anonim ***** válasza:

Igen, azt hiszem igen, bár a részecskékkel kapcsolatos statisztikai részhez nem értek különösebben, tehát nem tudnék igazán teljes statisztikus mechanikai számításokat csinálni, de valahogy így képzelem én is.


Azt meg, hogy mondjuk vékonyítom a falat (vagy pedig megnövelem a fal felületét), és így megggyorsítom a hőátadást, azt valahogy így képzelem el konkrétan:



Eredeti eset (vastag és sima elválasztó fal)

IDŐ '_ '_'_ MELEG'_ '_'_ HIDEG

0. percben: 100''' C és '0''' C

1. percben: '75''' C és 25''' C

2. percben: '62,5' C és 37,5' C

3. percben: '56,25 C és 43,75 C

4. percben: '53,125 C és 46,875 C


(A kis ' felsővessző csak azért van, hogy szépen egymás alá kerüljenek a sorok)


Gyorsabb hőátadás esete (amikor vékonyabb a fal, vagy pedig nagyobb a fal felülete):


IDŐ '_ '_'_ MELEG'_ '_'_ HIDEG

0. percben: 100''' C és '0''' C

1. percben: '62,5' C és 37,5' C

2. percben: '53,125 C és 46,875 C


Itt látszik, hogy tulajdonképpen itt is ugyanazok a számok vannak, mint az előző táblázatban, sőt azt is mondhatnánk, hogy ez a táblázat majdnem olyan, mintha az előző táblázatnak minden második sorát írnám csak le, és átírnám a percadatokat.

A lényeg az, hogy itt már az első percben bekövetkezik az a hőmérséklet, ami az előző esetben csak a második percben tudott megvalósulni. És itt a gyorsabbik esetben már a második percben beállnak azok a hőmérsékletek, amelyek az előző, lassabbik esetben csak a negyedik percre tudott bekövetkezni.


Ha grafikonon ábrázolnám a görbéket, akkor látnám, hogy olyan, mintha a második (a gyorsabbik) esetben a grafikonokat ,,zsugorítanám'' az x tengely mentén: az első (,,lassabb'') grafikon pontjainak a másik (gyorsabb) grafikonon olyan pontok felelnek meg, amelyek ugyanolyan ,,magasan'' vannak a függőleges tengelyen, de csak feleannyira ,,messze'' a vízszintes tengelyen.


Tehát pl. az ,,2. percre 62,5 fok'' az a gyorsabbik grafikonon ,,1. percre 62,5 fok'' lesz. Látszik hogy tényleg ez jelenti azt, hogy a hőátadás kétszer gyorsabb: feleannyi idő alatt jutunk el ugyanazokhoz a hőmérsékletekhez, amik a lassabbik grafikonon csak kétszer olyan hosszú idő alatt tudnak bekövetkezni.

2013. márc. 27. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
100%

Végigolvasva én is kedvet kaptam a témához, beleolvastam a szakirodalomba, remélem nem írok hüleségeket:)


Hosszú értekezés a hőszigetelésről, ökoházakról, stb... A lényeg: A hővezetési tényező nem lineárisan függ a falvastagságtól, hanem logaritmikusan csökken:

[link]

[link]


A hőáramlásról:

[link]

Röviden: a hőáramlás egyenesen arányos ezzel a "hővezetési tényezővel".

( Wiki: [link] )


Illetve a pdf-ben érdekes az első gyakorlati feladat:

A hőáram egyrétegű síkfal esetén egyenesen arányos a két fal felületének hőmérsékletkülönbségével (K vagy °C), a fal hővezetési tényezőjével (W/mK), a hőáramlásra merőleges falfelülettel (m^2), fordítottan arányos a falvastagsággal (m).

K * W/mK * m^2 / m = W = J/s



Tehát a harmónikaszerű fal érdekes kérdés, mivel (kis méretekben) még mindig "jobbról balra" áramlik a hő, ezért a merőleges felület nem növekszik. Amikor viszont már szinte vízszintes csíkokra bontottad, az áramlás iránya függőleges és nagyon sok helyen áramlik, itt már biztosan sokszorosan gyorsabban áramlik.


A különböző falvastagság pedig "logaritmikusan" számít az időben. (Nincs olyan vastag fal hogy örökre külön maradjon, sem hogy rögtön kiegyenlítődjön.)


Remélem nem kavartalak meg nagyon.

2013. márc. 28. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 A kérdező kommentje:

Szia! Örülök hogy többen vagyunk. Az a baj sok mindent nem értek abból ami eddig itt elhangzott hiába olvasom el újra meg újra. Azonban azzal amit Te írtál vitába szállnék: Szerintem hőátadásnál ferde fal esetén nem a két tartály iránya számít hanem a fal két olyan pontja ahol a legrövidebb a távolság. Hogy írjam le jobban? Ez a falra merőleges irány függetlenül a szögtől. Mivel a gáz mindenhol éri a falat. Igaz belép az a hőmegülés jelensége amivel számolni kell de az ugye más hatás.


Azonban aszerint amit írtál, 10 szer vastagabb falnak hányszor lesz több a hőátadási sebessége?

2013. márc. 29. 08:02
 30/31 anonim ***** válasza:

[link]

Erről le lehet olvasni (A hőátadás gyorsabb, ha az U nő).

Pl 3cm mészhomokra U=1, 30cm-re U=0.16 -> 6.25-ször lassabban egyenlítődik ki. Más anyag, más vastagságok mellett ez a szám változik.

2013. márc. 29. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!