Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az a mellérendelő szintagma...

Mi az a mellérendelő szintagma? Na és alárendelő szerkezetet csak azok alkothatnak amik közvetlen egymás felett vannak?

Figyelt kérdés
Beírtam a google-be és kihozott word-ös formátumba meg ilyen érettségis dolgokat de nem sikerül megértenem . Kérlek segítsetek . Na és ha már ennyire kedvesek lennétek akkor kérlek benneteket hogy ne google-ből másoljatok át mert az nem segít ( már mindet megnéztem ) Ha lehet példát is írjatok . Előre is köszi az értelmes válaszokat !

2013. ápr. 3. 12:56
 1/5 anonim ***** válasza:

(a "szintagma" az nem mondat)

A szószerkezet jelentése a mondatban

nem egyszerűen összege as tagok jelentéséne, hanem a szerkezetnek van sajátos viszonyjelentése is

(pl. tárgyas, birtokos, jelzős szerkezet)


Három viszonyt lehet megkülönbözetetni

- A hozárendelő szintagma tagjai, az alany és az állítmány közöztt egyenrangú a viszony. A két tag a mondatnak ugyanazon a szintjén, az elsőn helyezkedik

el. A hozzárendelő szintagma alkotja a mondat magját.

Pl. "Anna olvas"

Beszélgetni tilos.

Ők ápolónők.


A puszta alanyi-állítmányi szerkezetből, vagyis csak hozzárendelő szintagmából álló mondatok szerketzetük szerint tagolt, teljes, egyszerű, tőmondatok.


A "bővített" mondatokban az alanyi és/vagy állítmányi

rész is további sziontagmákból, vagy több szimtagmából

épül fel. Az I. szinten álló alanyt és állítmányt közvetlenül bővítő mondatrészek a II. szinten vannak.


Ilyenek pl. a tárgy, határozó, jelző.

Ezek a mondatrészek egymással alárendelő szintagmatikus viszonyban vannak az általuk bővített, nekik fölérendelt alannyal és/vagy tárggyal.

2013. ápr. 3. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A szintagmában az alaptag (regens) az

alárendelő szószerkezet fölérendelt tagja.

Az a tag, amellyel rákérdezhetünk a másikra (azt hívják determinánsnak). A szószerkezet egésze az alaptagon

át kapcsolódik nagyobb szószerkezetbe vagy mondatokba.


Pl. a "helyes lányok" szószerk. alapja a "lányok" főnév.


A meghatározó tag az alárendelő szószerkezet alárendelt (elhagyható) tagja. az alaptag jelentéstartalmát gazdagítja

2013. ápr. 3. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Jó-jó de ebből még mindig nem tudtam meg mi pontosan a mellérendelő szintagma ...
2013. ápr. 3. 14:42
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Először is mi az a szintagma?

A mondatok nem egyszerűen szavakból, hanem szókapcsolatokból /szintagmákból/ épülnek fel.

Ezek a szókapcsolatok nyelvtanilag meghatározott viszonyba lépnek egymással.


A szintagmáknak három fajtája van:

"Hozzárendelő, alárendelő és a mellérendelő szintagma.



A mellérendelő viszony - tagjai egyenrangúak, halmozott mondatrészeknek is nevezzük, a halmozott mondatrészek között logikai viszony áll fenn.

Ezek a halmozott mondatrészek általában egymás szinonimái /rokon értelmű szavak/.


Pl. Több alany van a mondatban, akik ugyanazt a tevékenységet végzik.

Marika és Teri tanulják a nyelvtant.

mellérendelő szintagma: Marika, Teri


Egy jelzett szónak több minőségjelzője van:

Ez a kislány szép és aranyos.

mellérendelő szintagma: szép, aranyos,


A mellérendelő szintagmának 5 fajtája van:


kapcsolatos

"Olyan mellérendelő szószerkezet, amelyben a tagok viszonya kölcsönös, egyszerű összetartozást, tér- vagy időbeli stb. kapcsolatot fejez ki.

Pl.: kint és bent; fent is, lent is; az asszony meg a lánya; ma sem, holnap sem." se jó, se rossz; olvas és ír; ebédet és vacsorát is.

kötőszavai: és, s, meg

Forrás /részben/

[link]


ellentétes

ma én, holnap te; egyszer így, egyszer úgy; néha szereti, néha nem; érdekes, viszont nehéz ez a feladat;

kötőszavak: viszont, azonban, pedig, ellenben, de, bár, nem...hanem, ámde, csakhogy, mégis

Nem könyvet, hanem füzetet vettem.

szintagma: nem könyvet, hanem füzetet

Kicsi a bors, de erős.

kicsi, de erős


választó

kötőszavai: vagy, vagy-vagy

Vagy bolondok vagyunk, s elveszünk egy szálig,

Vagy ez a mi hitünk valósággá válik.

Ady - Fölszállott a páva

vagy én, vagy te, vagy írok, vagy olvasok


magyarázó

kötőszavak:

ugyanis, mert, azaz vagyis, illetve, szóval

"Olyan mellérendelő szószerkezet, amelyben az utótag magyarázza, esetleg kiegészíti vagy helyreigazítja az előtag értelmét, vagy okszerűen, vagy pontosabb megnevezéssel. Pl.: most, vagyis ebben a pillanatban; tiszteletreméltó, ugyanis szorgalmas; aranyos, mert kicsi; pihenni, azaz aludni."

rágyújtottam, azaz rágyújtottam volna

Pista, azaz a barátom

[link]


következtető

A két tag között szoros logikai kapcsolat, ok, okozati viszony van.

Kötőszók: tehát, így, ezért, ennélfogva


szemtelen, tehát ellenszenves

2013. ápr. 3. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönök minden választ most már értem ! :)
2013. ápr. 3. 15:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!