Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi alapján lehet megállapítani...

Mi alapján lehet megállapítani hogy egy összetett mondat az alárendelő vagy mellérendelő összetett mondat?

Figyelt kérdés
Azt tudom hogy a mellérendelő összetett mondat tagmondatai egyenrangúak és a tagmondatai között tartalmi összefüggés van míg az alárendelő összetett mondat tagmondatai nem egyenrangúak és egy főmondatból valamint egy mellékmondatból áll. Ez így rendben is van csak ha elém raknak egy mondatot arról én meg nem tudom állapítani hogy most mellérendelő vagy alárendelő. Ha a tanár megmondja hogy milyen utána már le tudom elemezni de dolgozatnál biztos hogy nem fogja megmondani. Mégis mi alapján lehet ezt megállapítani?

2013. jan. 23. 16:43
 1/8 A kérdező kommentje:
Ha lehet akkor a legegyszerűbben írjátok le mert nem vagyok valami nagy nyelvtan professzor ( gondolom a helyesírásomból is látszik ).
2013. jan. 23. 16:47
 2/8 anonim ***** válasza:
91%

Amit leírtál a lényegről, az valóban úgy van, tehát ezt csak meg kell tanulnod alkalmazni.

Mellérendelő összetett mondatnál,: mindkét tagmondatban van alany, állítmány esetleg további mondatrészek is, s így a lényeg az, hogy önmagukban is értelmesek.

Példa: Ma későn érkeztem haza és rögtön nekiláttam a tanulásnak.

Ha megnézed ezt az összetett mondatot, látod a következőt:

Ma későn érkeztem haza. Értelmes egyedül is ez a mondat.

Rögtön nekiláttam a tanulásnak. Ez is megáll egymagában.

Alárendelő összetett mondat: egy főmondatból és egy mellékmondatból áll. A főmondat önmagában is értelmes, megáll egyedül, a mellékmondat azonban nem értelmes egymagában, csak a főmondattal együtt.

Mégpedig azért, mert a mellékmondat a főmondathoz tartozó valamilyen mondatrészt magyaráz, pótol, stb.

Példa:Én már megjöttem onnan, ahová mások csak most mennek. Helyhatározói alárendelt összetett mondatunk van.

Gyakran van mutatószó, ez segít azt is eldönteni, milyen mondatrész mellékmondatban való kifejezéséről van szó.

A példában az onnan mutatószó rávezet, hogy az első mondat a főmondat, a második a neki alárendelt mellékmondat, amely itt a helyet mutatja meg.

Annyi fajta alárendelő szerkezet van, ahány mondatrész fajta, a határozói és a jelzői fajtából annyi, ahány ezekből van. Tehát idő, hely ok, mód, cél, eszköz stb.

2013. jan. 23. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszi :) Ment a zöld kéz.

Esetleg nem tudsz olyan honlapot ahol lehet gyakorolni ezt?

2013. jan. 23. 18:33
 4/8 anonim ***** válasza:

A mellérendelő összetett mondat

két azonos típusú tagomndatból áll (sokszor kötőszóval van összekötve a két tagmondat pl "és"-sel)

2013. febr. 6. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az alárendelő összetett mondatoknál

a második tagmondat az első tagmondat

egyik mondatrészét fejezi ki

2013. febr. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Erre van az internet. ha tanultok vmből vmmit azt mindig beütöd a goooglbe és hozzáirod, hogy gyakorlás.

például:összetett mondat az alárendelő vagy mellérendelő összetett mondat gyakorlása .

ha többet akkarsz megtudni az anyagról irj privibe.

2013. febr. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Móni1968 válasza:
sajnos nincs olyan gyakorló oldal ahol megoldás is van, így hiába gyakoroltatom a gyereket, megcsinálhat 100 mondatot is de nem tudjuk leellenőrizni amit csinál. De ha Te tudsz ilyen oldalt kérlek írd le a címét :)
2015. nov. 23. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Javítanám Erzsimama válaszát:


Nem igaz az, hogy mellérendelő összetett mondatnál mindkét tagmondatban van alany, állítmány. Például: „Esett, vizes az út”; „Piros, ne gyorsíts”.

2015. nov. 23. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!