Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mik Balassi Bálint reneszánsz...

Mik Balassi Bálint reneszánsz jegyei a költészetében?

Figyelt kérdés

És Pannonius humanista jegyei a költészetében?


Tankkönyvbe nincs leírva, sehol sem találom.


2009. szept. 22. 19:41
 1/2 anonim ***** válasza:

szia én ezt találtam :


Balassi Bálint:

- XVI. században él, magyar nyelven alkot (reformáció hatása)

- 3 részre szakadt Magyarországon, Erdélyben tovább él a reneszánsz, és egyben a korábban nem létező lovagköltészet is kezdődik

- korra jellemző élet: változó lakhely és vallás, katonai életmód, ostromnál hal meg,

- változó szerelmek, múzsák

- antik és humanista költőket követ (Angerianus, Joannes Secundus, Marullus, az első kettőtől származik szerelmeinek „Julia” és „Célia” neve költeményeiben)

- sok verse másoktól átemelt és átformált, „szabad fordítás”de mégis saját értelmezés

művészi „utánzás”, művészi módon való megformálás (pl.később Shakespeare drámáinak is mindig van kiindulópontja) reneszánsz alapelve

- inventia poetica = „költői lelemény”nem kell megélt, valós élmény ahhoz, hogy költői műalkotás szülessen

Témái:

- istenes költészet

- szerelmi költészet

- vitézi költészet

2009. szept. 22. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A reneszánszban egy humanista költőre jellemző volt

· az antik irodalom ismerete

· a hírnév, az egyéni dicsőség vágya

· a természet szeretete

· az erkölcsi nézetek rugalmassága


nem tudom h mennyit segített, de ez is valami :)

2009. szept. 22. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!