Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » én nem rég kezdtem el olvasni...

Letike12 kérdése:

én nem rég kezdtem el olvasni az egri csillagokat de néhány kérdésre nem tudok válaszolni. A harmadik rész címe hogy a rab oroszlán és az a kérdés hogy milyen többletjelentést hordoz a cím? Meg költői eszközként hogyan nevezzük az ilyen szóképet?

Figyelt kérdés
még egy lenne. milyen más néven emlegetik a következő szereplőket? mièrt kapják ezt a nevet? a kérdés ezekről szól: jumurdzsák,móré lászló,fürjes ádám,hajván.ezekre kellene válaszolni (harmadik rész)
2013. ápr. 17. 17:49
 1/3 anonim válasza:
olvasd el újra és újra a részeket, értelmezd. nehogy már mindent mástól várj el.
2013. ápr. 17. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Szia !

A harmadik rész "A rab oroszlán" címet viseli.

A cím Török Bálintra utal, akit a szultán 1541.-ben Buda várának bevételekor foglyul ejtett, és Konstantinápolyban, a Héttoronyba záratott.

A többletjelentése a szónak abban rejlik, hogy Bálint úr nagy hatalmú, nagybirtokos főnemes volt, erős, bátor, aki a harcokban oroszlánként küzdött.

Várában is több török foglyot tartott, akikkel teljes fegyverzetben nap, mint nap megküzdött. Jutalmuk az lett volna, hogy szabadulnak a fogságból, ha legyőzik Török Bálintot.

Ez senkinek sem sikerült, inkább megalázta a foglyait, volt közöttük egy, aki ezért meg is átkozta Bálint urat: élete végéig kelljen börtönben sínylődnie.

Az átok beteljesült. Török Bálint nem szabadult a börtönből, ott halt meg. A szultán ajánlatát nem fogadta el, aki budai pasává akarta kinevezni, és át kellett volna térnie a mohamedán hitre.

Bálint úr a rabságot és magyarságát választotta.

Költői eszköz: metafora, hasonlat

2013. ápr. 20. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Jumurdzsák álruhában tűnik fel a harmadik részben, szegény, kolduló, vezeklő dervisként. A dervis papot jelent, aki imádkozva, Pécs és Mekka között vándorol, zarándokol.

Azért tesz így Jumurdzsák, mert még az első részben Gábor pap megkímélte életét, de elvette tőle talizmánját, értékes, köves gyűrűjét, amelyhez a török janicsár babonás hittel ragaszkodott.

Azóta szerencsétlenségek sorozata érte, elszegényedett, többször súlyosan megsebesült.

Móré László és fiai szintén a Héttoronyba kerülnek rabként, ők rablók, fosztogatók voltak Magyarországon.

Török Bálint kifogásolja is, miért és milyen indokkal kerültek a "fejedelmi rabok" közé.

Tüntetésül 2 hétig le sem megy a kertbe, csak a szobájában marad.

Hajván igazi neve Hasszán, csak gúnynév a Hajván.

Ő adja a pergameneket Gergelynek, fejtse meg a titkukat.

Ezek között van Eger térképe, amelyet eltesz, a többit visszaadja.

Azt a mesét "adja be" a hatalmas termetű töröknek, hogy varázserejük van, tépje szét, és tegye ruhája belsejébe.

Megvédik majd a golyóktól.

Ennek fejében szabadul Gergely a fogságból a merénylet után.

Fürjes Ádámot nem tudom, hozzá akarják adni feleségül Évát, Gergely szerelmét.

Ezt meg kellene nézni !

2013. ápr. 20. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!