Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 9. osztályos kémia, hogy...

9. osztályos kémia, hogy kellene ezt megcsinálni?

Figyelt kérdés

[link]

A fenti szöveg alapján kéne az alatta lévő egyenletet jellemezni. De én a szöveget sem értem... El tudná valaki magyarázni, hogy mi miért van? Illetve, ha az egyenletet is jellemeznétek, vagy rávezetnétek a megoldásra... ezer hála.



2013. ápr. 21. 17:31
 1/4 A kérdező kommentje:
Ha valamelyik szót nem tudjátok kiolvasni, írjatok és leírom.
2013. ápr. 21. 17:34
 2/4 anonim ***** válasza:

Az a) pontban az első reakciónál ugye arról van szó, hogy növeljük a víz koncentrációját a rendszerben. Elsőre furcsa lehet, hogy a víznek hogyan lehet koncentrációja, de ezt úgy kell érteni, hogy az egész reakcióelegyhez képest növeljük a menyiségét (a reakcióelegy az összes reagáló anyag és termék összessége az adott reakcióban). A kémiai rendszerek (reakciók) mindig egyensúlyi állapotra törekszenek, szóval ha a jobb oldalon növelsz valamit akkor úgy fognak változni a reakciósebességek, hogy ezt ellensúlyozzák. Például ebben az esetben növeljük a víz koncentrációját, akkor le fog lassulni a visszaalakulás (alsó nyíl), és fel fog gyorsulni az átalakulás (felső nyíl), egészen addig amíg újra be nem áll az egyensúly.

A b) pontban a hőmérséklet növelése az endoterm reakció (ezesetben a felső nyíl) irányába tolja el a reakciót, mert megint a rendszer egyensúlyra törekszik, és a plusz hőmérsékletet amit bevittünk a rendszerbe úgy tudja csökkenteni, ha felgyorsítja az endoterm reakciót. Az endoterm reakcióknak pozitív a reakcióhője (Q=+) tehát a környezettől hőt vesznek fel. Itt az előjelet mindig a rendszer szempontjából kell nézni, tehát ha negatív, akkor a rendszerben csökken a hőmérséklet, tehát lead valamennyi hőt. Ezt érezheted akkor pl. amikor kénsavat higítasz, mivel ott felmelegszik a főzőpohár. Ha a reakcióhő pozitív akkor a rendszer plus energiára tesz szert, de azt csak a környezetétől tudja elvonni.

A c) pontban a CO megkötését úgy is szokták mondani, hogy a termék elvezetése a rendszerből. Ez egy tipikus esete annak amikor az átalakulás irányába tolódik a rendszer. Ahhoz hogy az egyensúly fennmaradjon a rendszernek pótolni kell az elvezetett CO-ot és ezt csak úgy tudja, ha felgyorsítja az átalakulást.

A d) pontban a nyomás növelésére azért válaszol úgy a rendszerünk, hogy az alsó nyíl irányába tolódik el, mert így fog csökkenni a nyomás. Ahhoz, hogy ezt megértsd csak annyit kell tudni, hogy a nyomást az adja, hogy a gázrészecskék hozzáütköznek az edény falához. Tehát ha növeljük a nyomást azt csak úgy tudjuk elérni, hogy bevezetünk valami gázt. Mivel minden reagáló anyag gáz, a reakciótér nyomását ezek befolyásolják, és mivel a rendszer egyensúlyra törekszik csökkenteni akarja az általunk megnövelt nyomást. Ezt úgy tudja elérni, hogy csökkenti a reakciótérben lévő részecskék számát, mert így kevesebben fognak az edény falának ütközni, és így csökken a nyomás.


Ez alapján próbáld meg az alsó egyenletet jellemezni, ha nem megy segítek :)

2013. ápr. 22. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Hűű, köszönöm szépen! :)

Közben órán megcsináltuk a jellemzést, de legalább most már értem, hogy milyen szempontok szerint kell. Köszi még egyszer!:)

2013. ápr. 22. 15:47
 4/4 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen :)
2013. ápr. 23. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!