Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi történik lépésenként az...

Mi történik lépésenként az alábbi cuso4 reakcióban?

Figyelt kérdés

.

Réz(II)-szulfát vizes oldatát meglúgosítjuk, majd óvatosan

addig csepegtetünk glicerinta csapadékos rendszerhez, amíg a rendszer homogén, áttetszősötétkék szín

oldat nem lesz.


Az így elkészített reagenshez acetaldehid vizes oldatából egy keveset töltünk, és óvatosan melegítjük a rendszert.


2013. máj. 2. 16:31
 1/6 anonim válasza:

Ez az úgynevezett Fehling reakció leírása.

Először CuSO4-hez hozzáadsz 2 NaOH-t amiből Na2SO4 és Cu(OH)2 fog keletkezni. ehhez adunk glicerint, (szerintem azért, hogy lekösse a glaubersót, de ez nem biztos) így készül el a Fehling 1 reagens. az ehhez adott bármilyen aldehid egy karbonsavat, CuOH-t és vizet fog adni, de a CuOH szinte rögtön szétbomlik Cu2O-ra és vízre:)

remélem segítettem:)

2013. máj. 2. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Igen segítettél :) Szerintem a glicerin valószínűleg a Na-K tartarátot helyettesíti ami már a Fehling II

Köszönöm szépen !


Még 1 kérdést szeretnék.

A NaOCl lúgos oxidáló hatású hatású ugyebár.


Ha jól értelmezem a hipó így redukálódik ha leadja a klórját és a reakciópartnere pedig oxidálódik

Vagyis az oxidáló hatású anyagok redukálódnak, tehát oxidálószerek ?

2013. máj. 3. 12:17
 3/6 anonim válasza:
az oxidáló hatású dolgok redukálódnak reakció közben, és oxidálószerek:) ez egy ideig nekem sem volt tiszta:)
2013. máj. 3. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Te is kémiából érettségizel ?
2013. máj. 5. 23:22
 5/6 anonim válasza:
nem, még csak 10.es vagyok:P de majd tervezem:)
2013. máj. 7. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Calvin Broadus válasza:
Jajaj! A glicerin a komplexképző (a Cu2+-ionokkal)!!! Tehát lehetővé teszi hogy Cu2+-ionok és hidroxidionok egymás mellett legyenek az oldatban, anélkül, hogy Cu(OH)2 csapadékot képeznének, így egy lúgosított Cu2+ ionokat tartalmazó oldatot kapunk, amivel elvégezhető a Fehling-próba, melynek során a Cu2+ ionok Cu+ ionokká redukálódnak, ami a lúgos közegben Cu2O (narancsvörös réz(I)-oxid) formájában csapódik ki az oldatból. Az aldehid karbonsavvá oxidálódik.
2014. máj. 12. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!