Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ez jó a középkori céhes ipar...

Ez jó a középkori céhes ipar jellemzéséhez? Nem hosszú csak pár mondat, de lehet hogy van benne hülyeség is!

Figyelt kérdés
A középkort a Római Birodalom bukásától 476tól Amerika felfedezéséig 1492ig számítjuk. A céhek kialakulása a 14. századra tehető.A céhekre szigorú szabályok vonatkoztak, például meg volt szabva a munka időtartama és hogy ki mennyi szövőszéket tarthatott a házában. Ha valaki ezektől eltért akkor büntetést kellett fizetnie.Figyelni kellett az elkészült áru minőségére is ha rossz minőségű áru került le a szövőszékről akkor akárkitől is került ki ezért is büntetést kellett fizetni. A céhek tehát kedvezően hatottak a gazdaságra hiszen jobb minőségű áruk kerültek a piacra amit így magasabb áron lehetett értékesíteni.
2013. máj. 14. 10:46
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:

A városok iparosai céhekbe tömörültek.

Egyes iparágakban nagyfokú munkamegosztás indult meg.

Így pl. a bőrfeldolgozó iparosok között találunk tímárokat, vargákat, cipészeket, csizmadiákat,

irhakészítőket, kesztyűsöket, nyergeseket stb.

Még nagyobb munkamegosztás volt a fémiparban

Külön céhet alkottak pl. a kovácsok, a lakatosok,

kardgyártók,zablakészítők, késgyártók, rézművesek, ötvösök. A legtöbb városban az egy iparágba, szakmába tartozó iparosok külön utcában laktak.

2013. máj. 14. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

Amit te írtál, az nem a manufaktúraipar?

(A céhes ipar inkább kisipar jellegű volt)

2013. máj. 14. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:

A céhek a középkorra voltak jellemzőek

Az ipari termelés céhes keretek között folyt

A céhszabályok elég merevek voltak.

A céh teljes jogú tagjai csak az önálló műhellyel rendelkező mesterek lehettek. A szabályzat előírta,

h. egy-egy mester hány segédet, inast (tanulót)

alkalmazhatott. Mesterré csak az válhatott, aki

meghatározott ideig inaskodott, majd mint legény (segéd)dolgozott a mester műhelyében. A szakmai tudást

vándorúton, más városokban, országokban kellett

tökéletesíteni. A vizsga a "mesterremek"

elkészítéséből állt. Ha a céh vezetői és az élükön

álló céhmester elégedettek voltak a mestermunkával,

a legény mesterré vált. A céhek lényeges szerepet játszottak a város védelmében is. Veszély esetén

a céhtagoknak a város meghatározott pontján katonai

szolgálatot kellett teljesíteniük

2013. máj. 14. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
Emelt töri?:) Egyébként szerintem jó, de mondjuk én beleírtam a szabad verseny korlátozást, a kontárokat és hogy minél jobb minőséget állítsanak elő. A végére pedig hogy ezt a manufaktúra váltja fel és az miért jobb:)
2013. máj. 14. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Emelt töri igen! :) nagyon félek hogy milyen eredményt értem el! Na meg hogy ez amit a céhekre írtam a 7 pontból menbyit ér mrt lehet hogy kicsit kevertem a manufaktúrával
2013. máj. 14. 15:56
 6/23 anonim ***** válasza:

Pedig a témáról elég sokat lehet "rizsázni"

(Ugye ez a mesteres meg legényes dolog, meg

hogy szigorú szabályok voltak)

Egy zárt rendzser volt, ahova nehéz volt bekerülni

2013. máj. 14. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

Igen

A "kontárokat" (a céhb enem tartozó iparosok)

én is belevettem volna

Egyébként a céhek jellemzően a városokban alakultak ki

(Ahol volt vásárjog is, tehát az iparosok könnyebben

el is adhatták a portékájukat)

A céhek vezetői nagyon vigyáztak az áru minőségére,

a céhes ipar jó hírnevére. A kontárok nem is dolgozhattak abban a városban, ahol abban a szakmában céh működött és nem is adhatták el az adott városban

a termékeiket

2013. máj. 14. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat! Hát igen sajnos kihagytam pár dolgot egyszerűen nem ugrottak be meg nagyon izgultam is! Az anjou kori társadalomnál pl kihagytam károly róbertet de az 1351 es törvényekről meg nagy lajosról azért írtam pár dolgot igaz nem tudom hogy mind jó e meg még maradt is hely azért! De nekem elég lenne ha esszékre a 46 pontból megkapnám a felét és akkor több mint 50 százalékos lenne meg ugye még ott a szóbeli is!
2013. máj. 14. 19:37
 9/23 anonim ***** válasza:

A céhekről mi szinte többet tanultunk általánosban,

mint a középsuliban

2013. máj. 14. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:
Na igen ezzel én is így vagyok!
2013. máj. 14. 20:18
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!