Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szerintetek, hogyan lehet a...

Szerintetek, hogyan lehet a leghatékonyabban verset tanulni?

Figyelt kérdés
Köszi a válaszokat! :)
2013. máj. 20. 21:48
 1/9 anonim ***** válasza:
Én mindig úgy szoktam, hogy soronként tanulom, és ha egy sort megjegyeztem akkor egészen addig nem megyek tovább, amíg az addig tartó részt teljesen hibátlanul nem tudom végigmondani
2013. máj. 20. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Attól függ, milyen hosszú
2013. máj. 20. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Versszakonként
2013. máj. 20. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Vagy próbáld meg kitalálni miről szól, éld bele magad a költő személyébe. De ne azt nézd, amiről irodalomórán/könyvben szó volt, hanem helyette inkább alkoss róla saját teóriákat.
2013. máj. 21. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Én már nem járok iskolába, de nagyon szeretek most is verseket olvasni, és meg is tanulom.


Először is elolvasom a verset. Elejétől a végéig. Lassan, figyelmesen. Nem tanulom, csak olvasom.

Próbálom beleélni magam a vers hangulatába.

Ez nagyon fontos, sokat segít a tanulásban.

Amikor már úgy érzem, értem, mit akar írni a költő, elkezdem szakaszonként megtanulni.


Nagyon fontos a szótagszám, és a ritmus.

Például:

Szá-raz-á-gon-hall-ga-tó-a-jak-kal /10/

Med-dig-ül-tök-csüg-gedt-ma-da-rak /9/

Nincs-ta-lán-még-el-fe-led-ve-a-dal /10/

Mely-re-egy-kor-ta-ní-tot-ta-lak /9/


/Ez akkor fontos, ha egy-egy sorban kimarad egy szó, vagy egy kifejezés, vagy éppen más szóval helyettesítem be./


Mint egy mantrát, úgy ismételgetem. Később már belém rögződik a ritmusa, és észreveszem, ha kimarad egy-egy szó.

Szakaszonként tanulom, csak akkor megyek tovább, ha úgy érzem, tudom. Amikor az összes szakaszt külön-külön megtanultam, újból elkezdem elölről, még olvasom, de közben próbálom kívülről mondani.

Ha nem megy, újból átolvasom, megfigyelem azokat a szavakat, amelyeket mindig elfelejtek, próbálom rögzíteni őket.

Végigmegyek gondolatban, mondjuk az első szakaszban van két "és" kötőszó és egy "s" kötőhang.

Megjegyzem azokat a szavakat, amelyek esetleg régiesen vannak írva, de helyett be /be búsan nézlek/, vályú helyett válúnál az ökrök...

/Most éppen a Toldit tanulom, ezért ezek jutottak eszembe./ :)

Talán nem baj.

Sokszor van olyan, hogy a rím vezet rá arra, valamit nem jól mondok.

Itt szoktam mindig elrontani:


"Szép magyar leventék, aranyos vitézek

Jaj be keservesen, jaj be búsan nézlek"


Ha fordítva mondom, akkor nem rímel.


Szóval minden ilyen fontos "állomást" végig kell járni, és amikor ezek rögződnek, akkor újból nekiállni a vers felmondásának, előtted a szöveg, de csak akkor szabad most már belenézni, ha elakadsz.

Ahol elakadsz, azokat a szavakat, kifejezéseket nem árt feljegyezned magadnak, egy idő után már erre sem lesz szükség, mert rögződni fognak a tudatodban.

2013. máj. 21. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
rögződni? rögzülni :)
2013. máj. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Az én taktikám, nekem nagyon beszokott jönni. :D

1. fázis:

Párszor elolvasom a verset, amíg nem érzem, hogy átéreztem a vers lényegét.

2. fázis

Részekre osztom, például mondanivaló szerint, vagy csak simán versszakok szerint.

3. fázis

Elolvasom 2x-3x az első részt, ekkor már egy bizonyos szintig rögzül. Kitalálok rá valami ritmust és úgy tanulom meg (emlékszem, a Himnuszt rappesen tanultam :DDD)

4. fázis

Megismétlem a 3. fázist, csak mindig más résszel.

2013. máj. 21. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"(emlékszem, a Himnuszt rappesen tanultam :DDD)"


Igen, azért írtam én is, hogy a ritmus nagyon fontos.

Én is úgy tanulom először meg a verset, éneklő hangsúllyal. Sőt, olyan is volt, hogy kitaláltam egy egyszerű dallamot a ritmusra, és énekelve tanultam meg.


Például a Toldit az Icike-picike a Csabai utca dallamára tanultam.


A dal is és a vers is tizenkét szótagból áll.


Jó, persze vannak olyan versek, amelyeknek nem lehet dallamot találni, de ez a rappes tanulás jó ötlet.

2013. máj. 21. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok választ!Nagyon hasznosak! :D
2013. máj. 25. 10:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!