Számtani sorozat a7=15 a1; a4; a13 egy mértani sorozat egymás követő elemei. írd fel a számtani sorozatot Levezetnétek?


2013. máj. 26. 18:57
 1/2 anonim ***** válasza:

Mindhárom elemet felírjuk a7-tel:


a1=15-6d

a4=15-3d

a13=15+6d


A mértani sorozat három egymást követő elemére igaz, hogy

a középső négyzete egyenlő a két szélső szorzatával:


(15-3d)^2=(15-6d)(15+6d)

...

225-90d+9d^2=225-36d^2


45d^2-90d=0


ebből pedig d=0, vagy d=2


előbbi esetben a sorozat elemei: 15; 15; ...


utóbbi esetben:


a1=3; d=2


ellenőrzésképp: a1=3; a4=9; a13=27; ....

2013. máj. 26. 21:08
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi
2013. máj. 27. 16:29