Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell megoldani ezt a...

Hogy kell megoldani ezt a matek feladatot? (11. osztály)

Figyelt kérdés
Egy a szélességű folyóból, a folyó irányára merőlegesen b szélességű csatorna indul ki. Mekkora annak a leghosszabb hajónak a hosszúsága amely a folyóból a csatornába be tud fordulni? (a hajó szélességét hanyagoljuk el; legyen a=240 m; b=30m.)

2013. máj. 28. 18:17
 1/5 anonim ***** válasza:

Rajzold fel a folyót és a csatornát, majd a találkozási pontjára (a sarokra) húzz egy egyenest, ami ferdén átmegy a folyón és a csatornán is! Kapsz 1-1 kisebb derékszögő háromszöget a folyóra is és a csatornára is, valamint egy nagyobbat. A két kisebb átfogójának összege egyenló a nagyobb átfogójával. Pitagorasz-tételt alkalmazva meg kell adnod egy függvényt az átfogó összegére, amelynek változója a derékszögű háromszög egyik hegyesszöge. Annak minimuma (deriválás utánkeletkező zérushely) megadja azt a hosszt, amelyen mindenképpen át kell férnie a hajónak (megszokásból szerintem 45°lesz). Ez a hossz lesz a hajó hosszúsága. (sinx)'=cosx és (cosx)'=-sinx (függvénytáblából...)


Sok sikert, remélem, tudtam segíteni.

2013. máj. 28. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagyon sokat segítettél :D
2013. máj. 28. 18:34
 3/5 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Mégse kell pitagorasz, szögfüggvénnyel az átfogót ki kell fejezned a folyó és csatorna szélességéből, és ezt kell deriválnod. picit bonyolultra sikeredett, nekem a derivált a*tgx/cosx-b*ctgx/sinx


ennek a zérushelye... mindkét oldalt beszorzod (sinx)^2-tel és cosx négyzettel, és ööö köbgyököt vonj, aztán asszem tg-re kapsz vmit, azt beütöd a számológépbe és megkapod a szöget, ebből meg már csak vissza birod fejteni a dolgokat, ha már eddig eljutottál :)

2013. máj. 28. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

nekem x=alfa=26,56°(tgx=0,5)

ebből nekem 335,4 m hosszú hajó jött ki

2013. máj. 28. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
nekem is kijött, ezer hála :)))
2013. máj. 28. 20:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!