Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell kiszámolni a legnagy...

Hogy kell kiszámolni a legnagyobb közös osztó, és a legkisebb közös többszöröst? Nagyon kéne! :S

Figyelt kérdés
Holnap írunk évvégit százalék számításból és ebből.A százalék számítás megy de ez nem,mert ennél az anyagnál pont beteg voltam. Valaki úgy nagyjából eltudná magyarázni? Például ezt hogy kell megcsinálni:(feladat neve)"Számítsd ki!" (105;80) és [105;80]. Azt tudom hogy fel kell bontani de onnan tovább... huh.. Remélem valaki tud segíten. Előre is köszönöm! Nagyon kéne :S

2013. jún. 2. 10:03
 1/6 KnightBalazs válasza:

Elöször is fel kell bontanod prim tényezökre.80=2.2.2.2.5 azaz 2 a negyedik hatványon és 5 az elsö haványon.

a 105 nem más mint 5.3.7 azaz 3 az elsö hatványon szorozva 5 az elsö hatványon szorozva 7 az elsö hatványon.A közös legnagyobb osztó nem más mint a két számból a legkisebb hatványon lévö közös számok szorzata ebben az esetben az 5 a legnagyobb közös osztó. A legkisebb közös többszörös nem más mint a két szám legnagyobb hatványon lévö elemei szóval minden prim tényezöt megszorzol egymással amelyikek valamelyik számodban megtalálhatóak és a számokat a megtalálható legnagyobb hatványon irjuk ki ebben az esetben 2 a negyediken szorozva 3 az elsön szorozva 5 az elsön szorozva 7 az elsön ez az összeg a két szám legkisseb közös többszöröse. Remélem világosan fogalmaztam. Sok sikert a felméröre !

2013. jún. 2. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Öhm szóval akkor 2x2x2x2x3x5x7 eredménye a legkisebb közös többszörös?
2013. jún. 2. 16:25
 3/6 anonim válasza:

LNKO: a közös hatványok a legkisebb kitevőn.

pl.: (44;66): 44=11x2(a másodikon)

66=2x3x11

(44;66): 2x11=22

LKKT: az összes hatvány a legnagyobb kitevőn:

pl.: [44;66]= 2(a másodikon)x3x11=132

2013. jún. 2. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mostmár nagyjából értem de azért még egy kicsit átveszem! :)
2013. jún. 2. 17:15
 5/6 Tom Benko ***** válasza:

Euklideszi algoritmussal is lehet legmagyobb közös osztót keresni. Elônye, hogy nem kell tökölni a prímekkel. Az eljárás:

Oszd el az egyik számot a másikkal maradékosan. A maradékkal oszd el az osztót, és ezt ismételgesd. Amikor 0 a maradék, az osztó a legnagyobb közös osztó.

A legkisebb közös többszöröst pedig úgy kapod, hogy a két szám szorzatát elosztod a legnagyobb közös osztóval.

2013. jún. 3. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:

A feladatbeli példában:

105:80=1, m=25

80:25=3, m=5

25:5=5, m=0

tehát lnko=5.

lkkt=105*80:lnko=1680

2013. jún. 3. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!