Fizika dolgozatot írunk, de nem tudom hogyan kell a feladat b részét megoldani. Valaki aki érti, tudna segíteni?

Egy testet 18m/s kezdősebességgel függőlegesen feldobtunk. a) Milyen magasságra emelkedik fel? b) Milyen magasságban lesz, amikor háromszor akkora a helyzeti energiája, mint a mozgási energiája?

2013. jún. 6. 21:18
 1/2 bongolo ***** válasza:

A test mozgási energiája 1/2·m·v². Nem tudjuk a tömegét, de ez bizonyára nem lesz érdekes, ki fog esni.

a)

Amikor a legmagasabban van, akkor a helyzeti energiája m·g·h, és nincs mozgási.

1/2·m·v² = m·g·h

tényleg lehet egyszerűsíteni a tömeggel.

h = v²/(2g)


b)

Mondjuk h magasságban lesz ekkor. Amennyivel nőtt a helyzeti energiája, pont ugyanannyival csökkent a mozgási.

A helyzeti: m·g·h

A mozgási: 1/2·m·v² - m·g·h

Itt v a kezdeti sebesség (18 m/s).

Ugye az nem zavaró, hogy ez a mozgási energia képlet nem tisztán mozgásinak néz ki? A lényeg az, hogy a feldobás során kezdetben a mozgási egyre csökken, a helyzeti meg egyre nő, de a kettő összege állandó.


A helyzeti 3-szorosa a mozgásinak:

m·g·h = 3·(1/2·m·v² - m·g·h)

4·m·g·h = 3/2·m·v²

h = 3v²/(8g)

2013. jún. 6. 23:12
 2/2 anonim válasza:
6
2013. szept. 17. 14:57