Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok nekem légyszives...

Tudnátok nekem légyszives segíteni matekban, hogy az ilyen feladatokat, hogy kell megoldani? (megy a kéz)

Figyelt kérdés

valaki letudné nekem részletesen írni,hogy hogyn kell megoldani az ilyen feladatot??NAGYON MEGKÖSZÖNNÉM!!


1.feladat: Az 1,2,3,4 számkártyákat összekeverjük,majd letesszük az asztalra.Mekkora a valószínüsége,hogy az így kirakott négyjegyű szám


a.páratlen

b. 3-al osztható

c.néggyel osztható


2.feladat:öt dobókockával dobunk egyszerre.Mekkora a valószínűsége annak,hogy 3 kockán lesz párs szám,2 pedig páratlan?


3.feladat:két dobókockával dobunk egyszerre és összeadjuk a dobott számokat.Tomi arra fogatd,hogy az összeg 6 lesz,Laci arra,hogy az összeg 7 lesz,Fero pedeig arra,hogy az összeg 8 lesz.melyiküknek van nagyobb esélye a nyerésre?


Igazából fogalmam sincs a menetéről,hogy hogyan is kell csinálni...valaki leírná nekem légyszi??

Köszi előre is!! megy a kéz!!



2013. jún. 8. 11:16
 1/4 bongolo ***** válasza:

1.

Először arra érdemes figyelni, hogy a számkártyák sorrendje számít, mert egy számról van szó.

a) páratlan:

Az utolsó számjegy 1 vagy 3 lehet. Bármelyiket is rakjuk utolsónak, a többi hármat 3·2·1 vagyis 3! féle módon rakhatjuk le. Összesen tehát 2·3!


b) 3-mal osztható:

1+2+3+4 = 10, ez sosem lesz 3-mal osztható, tehát 0 a válasz


c) 4-gyel osztható:

Az utolsó 2 számjegy osztható kell legyen 4-gyel: 12, 24, 32 lehetnek. Bármelyiket rakjuk hátulra, a többi kettőt 2! féle sorrendben rakhatjuk le. Vagyis 3·2!

(Persze a 2! jelölés itt túlzás, hisz az pont 2, de így, faktoriálisnak írva jobban látszik a gondolatmenet)


2.

Amikor kockadobások vannak, akkor a sorrend nem számít, mert nyugodtan összekeveredhetnek a kockák. De ez csak arra vonatkozik, hogy az nem számít, hogy melyik lesz a páros. A dobásokat ennek ellenére úgy kell mindig elképzelni, hogy egyetlen egy kockával egymás után dobunk ötöt.

A kérdés végül is az, hogy hányféleképpen tudjuk kiválasztani azt, hogy az öt dobásból melyik három legyen a páros, a maradék kettő meg páratlan. Amikor nem számít a sorrend, akkor ez (5 alatt 3). Ennyi a kedvező esetek száma. Az összes eset pedig: az első dobás lehet páros is meg páratlan is, ez 2. A második szintén, az is 2. stb., összesen 2⁵.

Vagyis a valószínűség (5 alatt 3)/2⁵.


Máshogy meggondolva: Egy kockánál 1/2 annak a valószínűsége, hogy páros lesz, a páratlannak ugyanannyi (fele páros, fele páratlan). (5 alatt 3) módon lehet kiválasztani, hogy az ötből melyik lehet a páros. A párosaknak a valószínűsége, hogy az a három éppen páros, az (1/2)³, a páratlanoké meg (1/2)². Összességében (5 alatt 3)·(1/2)³·(1/2)² ami persze ugyanannyi, mint az előbb.


3.

Megint jobb meggondolni úgy, hogy egy kockával dobunk kétszer. Ez a módosítás nem változtathat a valószínűségen, de egyszerűbb rájönni, hogy hogyan kell gondolkodni.

Összeg 6: 1+5, 2+4, 3+3, 4+2, 5+1, vagyis ez 5 eset lehet.

Összeg 7: 1+6, 2+5, 3+4, 4+3, 5+2, 6+1, vagyis ez 6 eset lehet.

Összeg 8: 2+6, 3+5, 4+4, 5+3, 6+2, vagyis ez 5 eset lehet.

Lacinak van a nagyobb esélye.

2013. jún. 8. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszod!!!

ment a kéz!!!

2013. jún. 8. 12:40
 3/4 anonim ***** válasza:
Az előző válaszoló az 1. feladat lényegi részét lehagyta :) Az volt a kérdés, hogy mekkora a valószínűsége, hogy... ? A kedvező eseteket kiszámolta, az összes lehetőség 4!=24, ennyi lehetőség van sorba rendezni a lapokat, ennyivel osztjuk a kapott értékeket, hogy valószínűséghez jussunk..
2013. jún. 9. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 bongolo ***** válasza:
Jogos, figyelmetlenül olvastam el a feladatot, valahogy azt hittem, csak az esetek száma kell. Bocs.
2013. jún. 9. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!