Egy kristályvíztartalmú vegyület 19,9 tömegszázalékos oxigént tartalmaz. Ha a vegyület kristályvíztartalmát hevítéssel eltávolítjuk, akkor a maradék szilárd anyag tömege az eredetinek 71,2 %-a lesz. Mi a vegyület képlete?


A maradék vegyületben a kén és az oxigén tömegaránya 1:2.

Légyszi, aki tudja írja le nekem részletesen. Köszönöm.



2013. júl. 10. 11:15
 1/9 anonim ***** válasza:
Ezt szépen elírhattad, mert a feladat így értelmetlen. Nincs megadva, hogy milyen fémről van szó?
2013. júl. 10. 12:11
 2/9 anonim ***** válasza:

Én részletesen sajnos nem írom le, mert nem.

A feladat elég hülyén hangzik , ezért olyan módon kell megoldásban gondolkodni , hogy értelme legyen.


Kén és oxigén tömegaránya 1:2 >>> valamilyen SO4-ről lesz szó (32:64)


A kristályvízmentes vegyületben:

19.9% Oxigén

9.95% Kén

70.15% ismeretlen fém


Ezt tömegekre átgondolva:

64g Oxigén

32g Kén

225g ismeretlen fém


Ugye az SO4 -2, így szóba jöhet +1/+2-es oxidációs fém is.

225g-mal ugye nincs igazán megfelelő

225/2=112.5g Cd


Képlet ezért Cd2(SO4)>>321g

(321/0.712-321)/16 és kijön,hogy 7 víz


Cd2(SO4)x7H2O


Szóval ha belemagyarázom,hogy ez a 19.9 tömegszázalékot mire érti akkor kijön gond nélkül.

2013. júl. 10. 13:17
 3/9 anonim ***** válasza:
Nem, nem, nem és nem! Az előző gondolatmenete már ott hibás, hogy a kristályvízmentes vegyület tömegszázalékos oxigén tartalmát 19,9-nek veszi, holott az a kristályvíztartalmú vegyületre vonatkozik.
2013. júl. 10. 13:28
 4/9 anonim ***** válasza:
Ja és nem /16 hanem /18...
2013. júl. 10. 13:28
 5/9 anonim ***** válasza:

Be kell látni,hogy valami el van írva, de valószínűleg nyelvtanilag . Ha ezt sikerül elfogadni, utána lehet azon gondolkodni,hogy mi.



Ha a kristályvíztartalmúra veszem a 19.9%-ot akkor nincs is vele semmi gond egyszerűen : Nincs ilyen vegyület, de ez nem egy matekfeladat

Alapból van benne 19.9% Oxigén, majd több távozik hevítéssel.

2013. júl. 10. 13:38
 6/9 A kérdező kommentje:
Szó szerint ez a feladat. Nem írtam el semmit. Köszönöm a segítséget. Ha valakinek sikerülne helyesen megoldani, az légyszi ossza meg velem is.
2013. júl. 11. 07:06
 7/9 anonim ***** válasza:
Rákerestem googleben a feladatra. Bemásoltam a leírtakat és kiadott vagy 10 kérdést, amiben ugyanez a kérdés van. A különbség annyi, hogy 19,9 tömeg% vasat tartalmaz. Szerintem ha még bemásolni se tudsz egy feladatot ne nagyon bizakodj a kémiával kapcsolatban.
2013. júl. 11. 08:26
 8/9 Arp Du ***** válasza:

javítás a feladat szövegében: nem 19,9% oxigént tartalmaz, hanem 19,9 tömeg% vasat.


a víz eltávolítása után a vegyület tömegének 71,2%-a marad (ez a szilárd anyag),

a víztartalom 100-71,2= 28,8 tömeg%

vas =19,9 tömeg%

m(szilárd anyag)= m(vas)+m(kén)+m(oxigén) más elem nincs benne

m(kén):m(oxigén)=1:2 ezt az arányt is megadták

m(kén)*2 =m(oxigén)

behelyettesítve:

71,2%= 19,9% +m(kén) +m(kén)*2

m(kén)= (71,2-19,9%)/3= 17,1%

m(oxigén)= 17,1*2= 34,2%


100g vegyületben

oxigén 34g -> n=m/M=34/16= 2,125 mol

kén 17,1g -> n=17,1/32= 0,5344 mol

vas 19,9g= 19,9/56= 0,3554 mol

n(oxigén):n(kén):n(vas)= 2,125:0,5344:0,3554= 2,125/0,3554 : 0,5344/0,3554 : 0,3554/0,3554= 5,98 : 1,5 : 1= 12 : 3 : 2

O12S3Fe2

itt az lehet tudni hogy az SO4 (szulfát nagyon) gyakran alkot vegyületet fémekkel, O12S3 ez 3 szulfátot tesz ki: (SO4)3

Fe2(SO4)3, M=400g/mol

m(szilárd anyag) : m(víz)=71,2 : 28,8 a feladat elején

ha 1 mol Fe2(SO4)3 van (ez a szilárd anyag), ehhez képest a víz tömege:

400g* 28,8 *71,2= m(víz)= 161,8 g

n= m/M= 161,8g /18g/mol= 8,99= 9mol H2O

Fe2(SO4)3 *9H2O

2018. szept. 22. 06:13
 9/9 anonim válasza:

UPDATE! Habár már rég nem szólt hozzá senki, de úgy gondoltam, egy kicsit segítek.

Az utolsó résznél kicsit érthetetlen tud lenne az, hogy mégis hogyan kapjuk meg a víz tömegét. Hasonló példával találkozhatunk a gázelegyes feladatoknál is. Pl: Ha a levegő 79% nitrogént és 21% oxigént tartalmaz akkor ha elosszuk a 100-at 79-el és megszorozzuk 21-el megkapjuk, hogy mennyi az oxigén a levegőben. Ugyan ez történt itt is.

Elosztottuk a az M Fe2(SO4)3-at a szilárd anyag m/m %-ával és megszoroztuk a víz m/m %-ával, így megkaptuk a víz tömegét.

2019. nov. 24. 17:23