Szomatikus idegrendszer felosztása?

Figyelt kérdés

Ez az egyik tételem alpontja, és nem tudom, hogy itt milyen felosztásra gondol? A központi és környéki részre külön-külön?

Valamint légyszi még azt magyarázza el valaki, hogy mik azok a pre/postganglionáris neuronok,hol vannak ezek, mi a feladatuk és miért van külön nevük? Van valami köze a ganglion spinale-hoz, vagy ahhoz egyáltalán semmi? És annyi kérdésem lenne még, de egyelőre ez is nagy segítség lenne! Ha valaki penge a témában, és megengedne plusz még 1-2 kérdést privátban, légyszi jelezze, mert nekem ez az idegrendszer nagyon nem megy!



2013. aug. 9. 13:12
 1/1 anonim ***** válasza:

Szerintem az érző és mozgató rendszerre gondol.


Pre=előtt, post=után. Ganglion (magyarul dúcnak nevezik): a vegetatív idegrendszer átkapcsoló pontjai, ilyen kis idesejt-tömörülések.

A szimpatikus idegredszer ganglionjai a gerinc két oldalán, illetve a gerinc előtt találhatóak (paravertebralis=spinalis és prevertebralis ganglionok), a paraszimpatikus idegrendszer ganglionjai pedig a beidegzett szervek falában.


[link]

Itt jól látszik.

A szimpatikus idegek a pirosak. Láthatod, hogy az első neuron a gerincvelőből indul ki. Ennek a neuronnak van egy nyúlványa, ami a dúcba megy (szimpatikus IR-nél a paravertebralis vagy prevertebralis dúcokba), és ott kapcsolódik egy következő neuronhoz. Tehát a gerincvelőből kiinduló neuron lesz a preganglinalis neuron, a nyúlványa pedig a preganglionalis rost. A dúcban lévő idegsejtnek a nyúlványa pedig a postganglionalis rost, ami a beidegzett szervhez fut.


Ugyanígy van a parszimpatikusnál is, csak máshol vannak a ganglionok.


A spinalis ganglion az az érző rendszernek a ganglionja:)


Ha gondolod kérdezhetsz még.


Itt leírtam egyszer, kicsit másképp: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2013. aug. 9. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!