Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ha egy út megtételére van x...

Ha egy út megtételére van x időm, de a tervezettnél lassabban haladok, akkor hogyan tudom kiszámolni, hogy pl. a 80%-ánál milyen sebességgel kell haladnom, hogy még időben odaérjek?

Figyelt kérdés
Tehát elindulok kerékpárral teszem az reggel 6-kor és meg kell érkeznem este 10-re. Előre kiszámoltam, hogy milyen átlagsebességgel kell folyamatosan haladnom, hogy az időt teljesíteni tudjam, de mivel egy inkább többször állok meg és egyre fáradtabb is vagyok, az előre kiszámolt átlagsebesség már nem működhet, hiszen úgy elkésnék. Ha egyszer sem állnék meg, akkor a kilométeróra mérését vehetném alapul, ami az átlagsebességet mutatja, viszont miután nem kalkulálja bele a megállások miatt kiesett időt, így borul az egész. Remélem érthető voltam :D Köszönöm.
2013. szept. 7. 14:58
 1/2 anonim ***** válasza:

s(út) = v(sebesség)*t(idő)

ebből v=s/t

ha gyorsítani kell: v =s/0,8t

2013. szept. 10. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 bongolo ***** válasza:

Ha jól értem, akkor eljutottál már az út 80%-áig (vagy 20%-áig?), és akkor rájöttél, hogy késésben vagy.

Bizonyára tudod a még hátralévő utat, meg a maradék időt is. Ebből kijön a kívánt új átlagsebesség, ahogy az első írta:

v = s/t

Ha előre feltételezed, hogy mondjuk pihenés céljából még meg fogsz állni összesen mondjuk 10 percet, akkor azt a 10 percet (vagyis 1/6 órát) vond ki a t-ből:

v = s/(t - 1/6)

ekkora átlagsebességgel kell mostantól tekerni.


Az első válasznál a 0,8-cal való szorzás valószínű nem jó. Akkor jó csak, ha a maradék úton az átlagsebesség a csúcssebesség 80%-a lesz.

2013. szept. 10. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!