Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia kisérlet elemzés? Lécci...

Lys kérdése:

Kémia kisérlet elemzés? Lécci help me) Töltsünk egy kémcsövet kb.2ujjnyi magasságban kristályos nátrium-tioszulfáttal, és állitsuk vizzel töltött fözöpohárba

Figyelt kérdés

Tegyünk hőmérőt a vízbe, majd azbeszt lapon melegítsük a vizet, és jegyezzük fel kb. milyen hőmérsékleten olvad meg a kristályos nátrium-trioszulfát.

Vegyük ki óvatosan a kémcsövet a forró vízfürdőből, és a vízcsap alatt vagy hideg vizes fürdőben mozgatás nélkül hütsük le. Pár perces hűtés után a kémcső alját fogva rázzuk meg a lehült olvadékot.

1. Mit tapasztalunk?( kristályosodni fog asszem rázásra)

2. Milyen hőeffektust érzünk a kémcsövön?

3. Magyarázzuk meg a jelenséget.

Amugy az érdekelne kb. minek kéne történnie most pontosan hőmérséklet meg ilyen értékek az nem fontos.Csak pl mondjuk melekszi-e vagy hül stb



2013. okt. 12. 15:12
 1/2 anonim ***** válasza:
Ez egy nagyon érdekes jelenség, a folyadék túlhűtése. Ha nincs a folyadékban semmi kristályosodási mag (buborék, porszem, már kialakult kristály), akkor az olvadáspontja=fagyáspontja alá is lehűthető úgy, hogy ne fagyjon meg. Például a nagyon tiszta, buborékmentes vizet, nagyon sima falú edényben jóval 0°C alá is le lehet hűteni úgy, hogy közben nem fagy meg. De ha az ilyen túlhűtött folyadékba beleesik egy porszem, megrázzuk, tehát valami zavaró határ éri, akkor hirtelen megfagy az egész, vagy legalábbis egy jelentős része, és a keletkező jég, illetve szilárd kristály felmelegszik, mert felszabadul belőle a fagyáshő. Ha a túlhűlt folyadék hőmérséklete csak kevéssel volt a fagyáspont alatt, amikor a zavarás érte, akkor nem fagy meg az egész, csak akkora része, amelyből éppen annyi fagyáshő szabadul fel, ami visszamelegíti az egész szilárd-folyadék keveréket a fagyáspontjára. Ez amúgy inkább fizikai mint kémiai folyamat.
2013. okt. 12. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Ezer köszönet tudod hogy életet mentettél vele:D hát amugy egyetem és a tantérgy nevei Álltalános és fizkai kémia gyakorlat , amugy megcsináltuk csak a magyarázat nem volt tiszta , de jó:) 22.-én zárhelyi kösziii:) de amugy ezt én is észre vettem egy csomo olyant tanulunk ami annak idején fizikábol lett volna mondjuk azt jobb nem emlegetni a volt fizika jegyeim:D lehet ezt is azért nem tudtam kikövetkeztetni:) (na szak fizikábol kb. csak bejátam akkor orára, tanulás már más téma volt:) köszi a segitséget:)és egy nagy lájk:)
2013. okt. 12. 18:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!