Hogyan oldható meg az alábbi exponenciális egyenlet a racionalis szamok halmazán?


3˘x-1 + 3ˇx + 3ˇx+1 + 3ˇx+2 + 3ˇx+3 = 121


köszönöm



2013. nov. 11. 17:20
 1/7 anonim ***** válasza:

Felírhatjuk, hogy: 3^x/3+3^x+3*3^x+3^2*3^x+3^3*3^x=121

Közös nevezőre hozzuk, ami 3. Lesz:

3^x+3*3^x+3^2*3^x+3^3*3^x+3^4*3^x=121

3^x+3*3^x+9*3^x+27*3^x+91*3^x=121

121*3^x=121

3^x=1

x=0

2013. nov. 11. 17:52
 2/7 A kérdező kommentje:
Juj,köszönöm szépen. Annyit még megkérdezhetek,hogy a bal oldalon a 121 hogyan jön ki ?
2013. nov. 11. 18:14
 3/7 anonim ***** válasza:
)ssyeadod a 3/x-en előtti tagokat., azaz 1+3+9+27+81, ami 121
2013. nov. 11. 18:54
 4/7 anonim ***** válasza:

Bocsi, át volt állítva a gép

Tehát összeadod a 3^x-en előtti tagokat

2013. nov. 11. 18:56
 5/7 anonim ***** válasza:
És nem 91*3^x, hanem 81*3^x-en. Elírtam. Bocsi.
2013. nov. 11. 18:57
 6/7 A kérdező kommentje:
Namár értem ,megvan minden :) Nagyon szépen köszönöm!
2013. nov. 11. 19:00
 7/7 anonim ***** válasza:
Ok-ok.
2013. nov. 11. 19:19