Szekeres Szilveszter kérdése:

Három természetes szám összege 121. Az első háromszor kisebb, mint a második, a harmadik hétszer nagyobb, mint az első. Melyik ez a három szám?

Matek

2013. nov. 18. 15:03
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem nagy dolog.

...

Legyen a három szám: X, Y és Z

....

A három szám összege 121.

=>

X + Y + Z = 121

...

Az első háromszor kisebb mint a második:

=>

3X = Y

....

A harmadik hétszer nagyobb mint az első:

=>

Z = 7X

....

Az egyenleteket egymás alá írod, és megoldod:

....

X + Y + Z = 121

3X = Y

Z = 7X

...

A másodikból tudjuk, hogy Y = 3X, a harmadikból pedig tudjuk, hogy Z = 7X

Ezeket behelyettesítjük az első egyenletbe:

X + (3X) + (7X) = 121

11X = 121

=>

X = 11

...

Y = 3X => Y = 33

...

Z = 7X => Z = 77

...

Megoldás:

X = 11

Y = 33

Z = 77

...

Ellenőrzés:

11 + 33 + 77 = 121

3 * 11 = 33

77 = 7 * 11

2013. nov. 18. 15:15