Hogy kell megoldani ezeket a fizika példákat? KINEMATIKA


1., Egy biológus hallgató terepgyakorlaton van , és az 559 méter magas Nagy-Kopaszon áll. Vízszintes hajítással eldob egy követ a hegy tetejéről 10m/s kezdősebességgel. Mennyi idő alatt , illetve légvonalban milyen távol esik le a hallgatótól a kő?


2.,Egy gyógyszerész hallgató úgy dönt , hogy kipróbálja a bungee jumpingot. mekkora lesz a maximális sebessége az ugrás során , ha a lábán lévő gumikötél 50m hosszú?


3., Egy bátor biomérnök hallgató ejtőernyős ugrást hajt végre egy havas táj felett. Sajnos az ernyője nem nyílik ki , és szabadeséssel zuhan a föld felé. Mekkora vastagságú hóréteg szükséges ahhoz , hogy életben maradjon , ha az emberi test szerencsés esetben maximálisan a gravitációs gyorsulás 50-szeresének megfelehő terhelést bír ki rövid ideig? Sebessége a közegellenállás miatt 180km/h-n állandósul.


2013. nov. 23. 09:40
 1/2 anonim ***** válasza:

1/

Függőlegesen egy 10 m/s kezdősebességű ejtée, szabadesés. Tehát az az egyik kérdés, hogy mennyi idő alatt teszi meg az 559 métert.

y = g/2 * t^2 --> t = gyök(2y/g) = 10,68 s


Vízszintesen egyenes vonalú egyenletes mozgás 10 m/s-mal. Mennyi utat tesz meg?

x = v*t = 106,8 méter


Légvonalban a távolság egy Pitagorasz-tétellel jön ki.

s = gyök(x²+y²) = 569 méter

2013. nov. 23. 13:44
 2/2 anonim ***** válasza:

2/

Ha úgy vesszük, hogy 50 métert zuhan szabadeséssel, akkor


s = g/2 * t^2 --> t = gyök(2s/g) = 3,19 s


v = g*t = 31,3 m/s

2013. nov. 23. 13:47