Vonofulke, kinematika, mennyi ido mulva e padlot a test?


A felvonofulke egyeneltesen emelkedik 2m/s sebesseggel.

Egy ember elejt egy kulcsot benne. Az elejtes pillanataban a kulcs es a felvonofulke padloja kozti tavolsag 1m.

Mennyi ido mulva er a padlora a test?

En a kovetkezokeppen gondolkoztam de valami nem stimmel nem tudom hol hibazok.

[link]

Itt a rajz, amit pedig felirtam:

g=10m/s^2

v=2m/s

x=1m


x1=g/2*t^2

x-x1=v1*t


Az alsobol kivonva a felso egyeneltet:

x=2*t-5*t^2 azaz 5*t^2-2*t-1=0

MAsodfoku egyenelt de deltanak negativ jon ki.

A megoldas egyebkent 0.45s.

Elore is koszi.



2012. szept. 12. 23:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Abból kell kiindulni, hogy az elejtés pillanatában a kulcs is 2 m/s sebességgel emelkedik a felvonóval együtt. Így a helyzet olyan, mintha a felvonó állna, vagyis:


s = g/2*t²


t = √(2*s/g) = √(2*1/10) = √0,2 = 0,447 s ≈ 0,45 s

2012. szept. 13. 09:23
 2/3 A kérdező kommentje:

Huha, koszonom, de az elemleti reszet kicsit nem ertem.

Tehat a kulcs kezd mozogni felfele 2m/s-al, a lift is ugyanennyivel mozog felfele. Akkor ez olyan mintha ket test ugyan olyan sebessegu s kzotuk tavolsag van, sosem talalkoznanak(ami ugye olyan mintha a lift allana), de bejon a gravitacio, es mivel a tavolsag allando a ket test kozott akkor csak a gravitacio hat a kulcsra es azert esik le?

Jol gondolkoztam?

2012. szept. 13. 09:51
 3/3 anonim ***** válasza:

Pontosan, ahogy mondod.


Pl. a Föld is kering a Nap körül mégsem vesszük ezt észre, gyakorlatilag minden úgy zajlik, mintha egy helyben állna.

2012. szept. 13. 11:41