Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Help! Feladat: Egyenes körkúp...

Help! Feladat: Egyenes körkúp térfogata 4, 05 m3, alkotói az alaplappal 72°18' szöget zárnak be. Mekkora a kúp felszíne?

Figyelt kérdés
A megoldás menete nagyon fontos lenne. Tanárnő hétfőn úgy akar ilyen típusú feladatokból dolgozatot íratni, hogy ilyet meg sem oldottunk még...

2013. dec. 7. 19:45
 1/9 anonim ***** válasza:
Nincs megadva sugár, alkotó vagy magasság?
2013. dec. 7. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az nagy baj lenne, ha még egy adat meg lenne adva...


Van egy képlet a térfogatra, igaz? Kell hozzá az alapkör sugara meg a testmagasság. Mondjuk legyen az egyik r, a másik m. Na most ezeket belerajzolod egy derékszögű háromszögbe, akkor az alkotó lesz az átfogó, a mondott szög pedig a háromszög egyik szöge.

Innentől az m vagy az r kifejezhető a másikból szögfüggvénnyel, és van egy sima egyismeretlenes egyenleted. Díszmenet.

2013. dec. 7. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 vurugya béla ***** válasza:

[link]


Az ATB háromszögben felírod a szög tangensét:


tg72°18' = m/r

Ebből

r*tg72°18' = m


Ezt helyettesíted a térfogatképletbe:

V=(r^2*Pi*m)/3


Beírod m helyére a fentebb kijött képletet:

4,05=(r^2*Pi*r*tg72°18')/3


Rendezed (hárommal szorzol, Pivel és tg72°18' - cel osztasz):

3*4,05/(Pi*tg72°18') = r^3


Számológépbe ütöd, kiszámolod a baloldalt, aztán köbgyököt vonsz, megvan "r".

2013. dec. 7. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Béla, Béla, hát már te is megoldod a feladatokat a kérdezők helyett? Most teljeen elvetted a sikerélményét, hogy magától is képes végigszámolni. Hova süllyed a világ! :-)
2013. dec. 7. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 vurugya béla ***** válasza:

Én tudom, hogy vannak lelkiismeretlen tanárok, akik egy nehéz feladatra egyetlen mintapéldát adnak, aztán a dolgozat olyannal van tele. Már a közepes tanulók zöme is elakad, ha ilyen feladatot lát. Hiába mondjuk meg "okos módon", szakkifejezésekkel, hogyan kell megoldani, nem fogják tudni.

A közepesek takarják le a végigírt megoldást és oldják meg önállóan, aztán egyeztessenek az "etalon" megoldással és értsék meg a hibájukat, ha valahol eltérően dolgoztak. Ezt ismételjék, míg önállóan is meg tudják oldani a feladatot. Utána megpróbálhatnak másik olyat is. Ha nem megy, tanári segítség kell ismét.

2013. dec. 7. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 vurugya béla ***** válasza:
Szerintem egy diák végső kétségbeesésben ír ide, ha se a tanár, se a szülei, se kortársai a fészbukon nem segítenek neki. A kérdezésből sokszor kiderül, hogy milyen nagy a baj. Én a kérdezőt most közepes szintű matekosnak gondoltam, akinek gondot okoz, ha egy egyenletrendszer egyik együtthatója tg72°18' - ezért részleteztem a megoldást.
2013. dec. 7. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 vurugya béla ***** válasza:
Ja és a kérdező nyilván végzős középiskolás! Én is kb. itt tartok tizenkettedikben a tananyaggal:)
2013. dec. 7. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
OK, OK. :-)
2013. dec. 7. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2013. dec. 8. 21:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!