Mennyi hő válik ki egy köbméter metán égésénél?

Ezt a termokemiai egyenletet adtak meg hozza: CH4+2O2=CO2+2H2O+891kJ. Mivel a tanar el sem magyarazta,hogy kell megoldani ezert fogalmam sincs,hogy kell es a konyvbe sincs irva rola semmi, ezert ha vki tudja segitsen legyszives.Koszonom!

2013. dec. 9. 18:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

standardállapotot kell venni: V(CH4)=25,4dm3

V(CH4)=1m3=1000dm3


24,5 és 891

1000 és x


24,5x=1000 x 891 /24,5

x=1000 x 891/24,5

x=36367,347 kJ

2013. dec. 9. 18:40
 2/11 A kérdező kommentje:
Ezt most nem ertem, elmagyaraznad?
2013. dec. 9. 21:39
 3/11 anonim ***** válasza:
A reakció egyenlet végén szereplő hőmennyiség a reakcióhő. ( Amúgy negatív előjelű.) Ez a hőmennyiség 1 mol-ra vonatkozik. Tehát ki kell számolni, hogy hány mol anyag szerepel a feladatban ( 1 köbméter) és ezt már csak be kell szorozni a reakcióhővel.
2013. dec. 9. 21:57
 4/11 A kérdező kommentje:

Melyik a reakcioho? :D

Egyszerubben nem lehetne?

2013. dec. 9. 21:58
 5/11 anonim ***** válasza:

Reakcióhő a " -891 kJ "

Hő szabadul fel, exoterm folyamat.


A kémia tudományában az anyagmennyiség a mol . Mindent ezzel számolunk. Tehát a 891 kiloJoule -nyi hőmennyiség szabadul fel.


Ki kell számolnunk, hogy 1 köbméter metán hány mólnak felel meg. Ez függ a gáz nyomásától és hőmérsékletétől. A feladatban nem szerepel ilyen adat. Ilyenkor jobb híján a valamely szabvány állapotot tételezünk fel. A legjobb a "standard állapot" : [link] Ezt ne olvasd végig mert csak egy adat kell belőle:

1 mól gáz térfogata 0,0245 köbméter

X mól gáz térfogata 1 köbméter


X= 1/0,0245 = 40,82 mól


1 mól égetésével felszabadul 891 kJ

40,82 mól égetésével felszabadul : 40,82×891 = 36367 kJ

2013. dec. 10. 18:05
 6/11 anonim ***** válasza:

Javítás


Tehát a 891 kiloJoule -nyi hőmennyiség szabadul fel 1 mól metán elégése során.

2013. dec. 10. 18:07
 7/11 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen!:)
2013. dec. 10. 21:23
 8/11 A kérdező kommentje:
Es a szamitasokat hogy irjam fel? Pl: mit mivel szoroztam meg a keplet amivel csinaltam?!
2013. dec. 10. 21:26
 9/11 anonim ***** válasza:

dehát tisztán leírtam:


Aránypárban:

1 mól gáz térfogata 0,0245 köbméter

X mól gáz térfogata 1 köbméter



Aránypár megoldása:

1 / X = 0,0245 / 1 szorzom X-el


1 = 0,0245 X osztok 0,0245 -el

X = 40,82


Tehát 1 köbméter metán 40,82 mól


Q = 891 kJ/mol × 40,82 mol = 36367 kJ

2013. dec. 10. 23:12
 10/11 A kérdező kommentje:
Az ott ugy van,hogy 1 torve X ? Vagy mi az a ''/'' ?
2013. dec. 11. 07:18
1 2