Ytlosz kérdése:

Számítsa k a számtani sorozat első tagját és különbségét ha:a1-a3 =8; a2-a7 =75?

Szerintem nincsen megoldása, a d = 7,4-re jött ki de nem vagyok biztos benne.

2013. dec. 13. 14:18
 1/6 anonim ***** válasza:

a1-a3=a1-(a1+2d)=-2d=8 tehat d=-4

a2-a7=(a1+d)-(a1+6d)=-5d=75 tehat d=-15

Ennek tenyleg nincs ertelme, nem irtal el egy elojelet vagy valami?

2013. dec. 13. 14:43
 2/6 anonim ***** válasza:

Írjuk át az an-eket a1+(n-1)d alakba:


1. a1-a3=a1-(a1+2d)=-2d


Erről tudjuk, hogy -2d=8, vagyis d=-4, viszont tetszőleges ilyen sorozatot tudunk mondani, amire igaz lesz ez az állítás, mivel a1 tetszőleges ("magától" kiesett az egyenletből), például:


a1=0, ekkor a3=-8, így a1-a3=0-(-8)=8

a1=1, ekkor a3=-7, így a1-a3=1-(-7)=8


2. a2-a7=a1+d-(a1+6d)=-5d, mivel erre -5d=75, ezért d=-15, itt is tetszőleges a1-re jó sorozatot kapunk.

2013. dec. 13. 14:48
 3/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat! Valóban nem jól írtam a : a2*a7=75
2013. dec. 13. 19:07
 4/6 anonim ***** válasza:

ez esetben a2*a7=75, tehat (a1+d)(a1+6d)=75

A d helyet irhatsz -4-et es osszeszorzod. Kapsz egy masodfoku egyenletet a1-ben, megoldod es kesz is vagy ;)

2013. dec. 13. 21:14
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! a1=6,4

Megint a figyelmetlenség győzött!

2013. dec. 13. 21:48
 6/6 anonim ***** válasza:
Szerintem megint elszamoltal valamit. Ha megoldod a masodfokut, akkor a1 = 14-5*sqrt(7) vagy a1 = 14+5*sqrt(7). Mivel masodfoku 2 eredmenyt kell, hogy kapjal
2013. dec. 13. 21:59