Valaki segítene nekem a matek házimban? (másodfokú egyenletek) Sürgős!


1. Írjon fel olyan másodfokú egyenletet, amelynek a gyökei az x^2+4x-5=0 egyenlet gyökeinek összege, illetve különbsége!


2. Határozza meg p értékét úgy, hogy az x^2-3px+p^2=0 egyenlet gyökeire x1^2 + x2^2= 112 teljesüljön!



2014. jan. 8. 19:00
 1/2 anonim ***** válasza:

1/

Írjon fel olyan másodfokú egyenletet, amelynek a gyökei az x^2+4x-5=0 egyenlet gyökeinek összege, illetve különbsége!


Az x^2+4x-5=0 egyenlet gyökei: -5 és 1


A keresett egyenlet gyökei: y1 = -5 + 1 = -4 és y2 = -5 - 1 = -6


A gyöktényezős alak: a(y-y1)(y-y1) = 1


(y+4)(y+6) = 0


y² + 10y +24 = 0

2014. jan. 8. 22:03
 2/2 anonim ***** válasza:

2/

Határozza meg p értékét úgy, hogy az x^2 - 3px + p^2 = 0 egyenlet gyökeire x1^2 + x2^2 = 112 teljesüljön!


a = 1

b = -3p

c = p²


x1 + x2 = -b/a = 3p/1 = 3p

x1 * x2 = c/a = p²/1 = p²


x1² + x2² = (x1+x2)² - 2x1*x2 = (-b/a)² - 2c/a = (3p)² - 2p² = 7p²


x1² + x2² = 112

7p² = 112

p² = 16


p1 = -4

p2 = 4

2014. jan. 8. 22:08