Hány gramm oldott anyag van és hány anyagmennyiség %-os az oldat?


Sziasztok

Valaki tudna nekem segíteni?Egyszerűen nem értem ezeket a számolásos feladatokat,az elmélet oké de a ezeket nem értem.Ha valaki tud nekem segíteni azt nagyon megköszönném.

14%-os 950g tömegű KBr oldatunkban hány gramm oldott anyag van és hány anyagmennyiség %-os az oldat?



2014. jan. 26. 19:20
 1/1 anonim ***** válasza:

m(oldat) = 950g

m/m% = 14%


Mit is ad meg az m/m%? => [(az oldatban lévő oldott anyag tömegét) / (az oldat tömegével)] * 100.


Tehát: 14 = [x/950]*100

x = 133g lesz az oldott anyag.


1mól KBr tömege: 119g

ymól KBr tömege: 133g

Aránypárba rendezem:

y/1 = 133/119

y = 1,12mól KBr => ennyi az oldott anyag anyagmennyisége


Mivel 950g oldatunk van és ebből 950-133g = 817g víz, ezt is át kell mólozni:

1mól H2O tömege: 18g

zmól H2O tömege: 817g

Átrendezem és aránypárba állítva a következőt kapom: y = 45,38mól


Az n/n% szabálya: [(oldott anyag anyagmennyisége) / (oldat anyagmennyisége)] * 100 = n/n%


Behelyettesítve: [1,12/(45,38+1,12)]*100 = 2,4 anyagmennyiségszázalékos az oldat.

2014. jan. 26. 19:36