A spanyol labdarugó-bajnokság őszi idényében amikor minden csapat egyszer játszott mindegyikkel, összesen 190 mérkőzésre került sor. Hány csapat vett részt a bajnokságon?


2014. jan. 29. 19:54
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen n a csapatok száma. Minden csapat játszott az összes többivel. Tehát minden csapat n-1 meccset játszott. Viszont minden meccs 2 csapat között zajlott, ez alapján az összes meccs n(n-1)/2. Tudjuk, hogy ez 190.


Tehát adódik a köv. egyenlet:

n(n-1)/2=190

n(n-1)=380

n^2-n=380

n^2-n-380=0


Ez egy 0-ra rendezett másodfokú egyenlet, ennek a gyökei: 20 és -19. A -19 nyilván nem lehet a csapatok száma, tehát az eredmény n=20.

2014. jan. 29. 20:27
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2014. jan. 29. 20:28