Valaki segít kémiából? Egy 5 vegyértékű elem oxidja 56,33 tömeg% oxigént tartalmaz. Mi a vegyület képlete?


2014. febr. 2. 17:07
 1/6 Silber ***** válasza:

5 vegyértékű fém esetén az összegképlet Me2O5.

100 g vegyület esetén van 56,33g oxigén, és 43,67 g fém, sz összegképlet alapján pedig:

5 mol oxigén aránylik 2 mol fémhez. Felírható egyenletek, ha 100 g mintát veszünk:

n(Me)/n(O)=2/5, m(Me)/m(O)=43,67/56,33, n(i)=m(i)/M(i)

Ebből kirendezhető M(Me).

2014. febr. 2. 18:20
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi, de nem értem:/
2014. febr. 2. 18:25
 3/6 Silber ***** válasza:
Hol akadsz el?
2014. febr. 4. 18:57
 4/6 A kérdező kommentje:
Hát még nagyon az elején, nem értem, hogy kell felíni az összegképletet..
2014. febr. 10. 06:39
 5/6 Silber ***** válasza:
A fém vegyértéke +5. Az oxigénioné -2. Ha neutralizálni akarod a molekulát, a két töltés mennyiségének azonosnak kell lennie. Így a +5-ös értékből kettőt kell venni, míg a -2-es értékből ötöt. Így 10 pozitív, és 10 negatív töltésed lesz. Innen jön ki a 2:5 arány, ami Me2O5.
2014. febr. 10. 07:32
 6/6 anonim ***** válasza:
P2O5 lett a vége, pont most csináltam... :D
2014. febr. 24. 14:24