Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szófaj felismerés!? (A legtöbb...

Szófaj felismerés!? (A legtöbbet tudom de azért azt is leírom, BIZTOS AMI BIZTOS! )

Figyelt kérdés
az, érdeklődő, fiú, alacsony, kerek, asztal, mellett, üldögél, lábát, a, kis, piros, sámlira, helyezi, és, úgy, olvassa, legfrissebb, újságot,
2009. dec. 6. 18:10
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
80%

Szívesebben vettem volna, ha ideírod azt, amit tudni vélsz, és csak javítani vagy kiegészíteni kellene. Ezek a legkevésbé sem nehezek!

fiú, asztal, lábát, sámlira, újságot: főnevek

érdeklődő, alaccsony, kerek, kis, piros, legfrissebb: melléknév

üldögél, helyezi, olvassa: ige

a, az: határozott névelő

úgy: határozószó

és: kötőszó

2009. dec. 6. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Kimaradt a mellett, ami névutó.
2009. dec. 6. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!
2009. dec. 6. 18:23
 4/16 anonim ***** válasza:
az érdeklődő nem melléknév hanem melléknévi igenév
2009. dec. 6. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Ebben a mondatban melléknévnek minősíthető, egyszerűen a milyen? kérdésre válaszol, az igei eredete elhanyagolható. Nem arról van szó, hogy egy cselekvést éppen végez egy ember: pl az ajtó előtt álló férfi. Akkor lenne mn-i igenév, ha mondjuk éppen állna egy információs ppultnál és érdeklődne, pl a Jegyárakról érdeklődő férfi várakozás közben újságot olvas. Ilyen alapon a boltban a vevő vagy a festő is melléknévi igenév lenne. Szerintem a kérdező még nem is tanulta a melléknévi igenevet.
2009. dec. 6. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

"egyszerűen a milyen? kérdésre válaszol"


Mint a melléknévi igenév is.


"az igei eredete elhanyagolható."


Ezt ki dönti el?


Az érdeklődő (vevő, adományozó, stb) vagy melléknévi igenév, vagy főnév, de tudtommal sosem melléknév.


Abban a mondatban, hogy: "Ma bejött a boltba két érdeklődő.", ez a szó egyértelműen főnév, mivel a ki/mi kérdésre válaszol. Szóval vagy főnév, vagy melléknévi igenév. A kérdezett mondatban ez utóbbi.

2009. dec. 6. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

1. Én egy szóval nem állítottam, hogy a festő vagy vevő melléknevek. Arra kívántam példát hozni, hogy attól, hogy valami eredetére nézve melléknévi igenév, még nem biztos, hogy az. Jelen esetben főnevek, feltételeztem, hogy ezt más is tudja.

2. Ki dönti el? Nyilvánvalóan a szövegkörnyezet. Itt: a fiú nem érdeklődik, hanem érdeklődő, kiváncsi természetű.

3. És ezzel át is mentünk a másik kérdésre: a milyen? kérdésen én azt értem, hogy tulajdonságot fejez ki, mint az érdeklődő is ebben a mondatban. A folyamatos melléknévi igenév nem tulajdonságként válaszol a milyen? kérdésre, sokkal inkább úgy kellene rá kérdezni, hogy "mit csináló?" (Éppen milyen cselekvést végző?)

2009. dec. 6. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

az: mutató névmás/határozott névelő

érdeklődő: melléknévi igenév

fiú: főnév

alacsony: melléknév

kerek: melléknév

asztal: főnév

mellett: határozószó

üldögél: ige

lábát: főnév (tárgyas)

a: határozott névelő

kis: melléknév

piros: melléknév

sámlira: határozóragos főnév

helyezi: ige

és: kötőszó

úgy: határozószó

olvassa: ige

legfrissebb: felsőfokú melléknév

újságot: főnév (tárgyas)

2009. dec. 7. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Utóbbi vagyok.

Az érdeklődő semmiképpen sem melléknév. A melléknév és ige ötvözete a melléknévi igenév. Pl.: Aggódó anya, Érdeklődő vásárló. Olvasd el a Magyar Helyesírás Szabályait utána válaszolhatsz :)

2009. dec. 7. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Bár átgondolva, végső esetn használható melléknévként is.

Talán melléknévi igenév Pl.: Az érdeklődő fiú vásárol.

Melléknévknt pedig Pl.: Ő érdeklődő típus.

De inkább igenév.

2009. dec. 7. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!