Két pontszerű töltés egymástól 0,5m távolságban van rögzítve. Mekkora és milyen irányú az elektromos térerősség a töltéseket összekötő egyenesszakasz felező merőlegesén, a szakasztól 1m távolságban? (Q1 = 2*10^-6 C; Q2 = -2*10^-6 C)

Nagyon hálás lennék, ha holnapig leírná valaki a megfejtését. Nem tudok rájönni.

2014. febr. 18. 23:40
 1/1 bongolo ***** válasza:

Szóval így:


Q₁

 |

 |  −  −  −  X

 |

Q₂


Q₁ pozitív, annak X-nél olyan "délkeleti" szerű irányba mutat a tere.

Q₂ negatív, abból "délnyugati" szerű lesz.

A kettő eredője kereken déli lesz, hisz a kettőnek a nagysága egyforma, szögei is a déli irányhoz képest egyformák két oldalt.


A Q-X távolság:

r = √(0,25² + 1¹)

r² = 17/16 m

Az egyik töltésből származó térerő:

E = 9·10⁹·Q/r² = 18·10³·16/17 = 16941 V/m

A kettőnek az eredője a duplája lesz ennek a függőleges komponensének.

A függőleges komponens pedig hasonló háromszögekkel számolható ki:

0,25 / r = E₁/E

E₁ = E·0,25/r = ... ezt már nem számolom ki.

És persze 2·E₁ lesz a déli irányú eredő térerő.

2014. febr. 19. 22:13