Hibának számít, ha leolvasom a koordináta-rendszerből?


Számítsuk ki K(3;-2) középpontú kör sugarát, ha tudjuk, hogy érinti

a) az x-tengelyt

b) az y-tengelyt

c)a 3x-4y=6 egyenletű egyenest.

(koordináta-geometriaban az egyenes és kör metszéspontjánál tartunk.)

Az a) és b) esetben szerintem egyértelműen látszik a vázlaton, sőt nem is kell vázlat ha belegondolunk. De ez így megteszi megoldásnak ha 'csak' leolvasom?

A c) esetet, ti hogy csinálnátok? Esetleg paraméteresen: (x-3)^2+(y+2)^2=r^2 és 3x-4y=6 egyenletrendszer megoldásánál, a diszkrimináns=0?


2014. febr. 21. 17:47
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem a.) b.) esetben egy értelmes mondattal elég megindokolni.

c.) nél a paraméteres egyenletrendszer is jó elgondolás.

Én szeretem a szerkesztés-követését is:

a kör középpontjából merőleges az egyenesre,

metszéspontjuk kiszámolása,

középpont és metszéspont távolsága a sugár.

Lehet válogatni! (Szívesen segítek, ha elakadsz, vagy ellenőrzés kell)

2014. febr. 21. 18:22
 2/4 A kérdező kommentje:

A paraméteres megoldásnál elakadtam, addig eljutottam, hogy megoldottam az egyenletrendszert: (25/9)y^2+(4/3)y+5=r^2, nem tudtam továbbjutni.

A te megoldásod egyszerűbbnek tűnik, viszont szerintem elszámoltam valamit. Az adott egyenesre merőleges egyenes képlete 4x+3y=6? És a két egyenes metszéspontja (2; -25/6)? Ez jött ki, de ez a megoldás ellentmond a vázlatomnak.

2014. febr. 21. 18:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Igen, a metszéspontot elszámoltad:

[link]

2014. febr. 21. 19:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2014. febr. 21. 19:23