Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Radioaktivitás: A kálium-40...

Radioaktivitás: A kálium-40 mentességi aktivitás koncentrációja 100 Bq/g, a plutóniumé 1. Ez azt jelenti hogy maximum egy banánban található sugárzáskoncentrációval lehet egyenértékű a plutónium okozta sugárzás egy adott anyagban. Miért?

Figyelt kérdés
Ha egy pincehelyiség levegőjéből elkülönítem a nemesgázokat, akkor a radon aktivitás koncentrációja is meghaladja a mentességi szintet. A tiszta urán aktivitása 14 000 Bq/g. Értem én, hogy szabályozni kell az ilyen dolgokat, de ezek az értékek a kimutathatóság határán vannak grammos mennyiségek esetében. Az élettani hatásukról nem is beszélve, bennünk is történik bomlás, másodpercenként 9000. Ilyen értékek mellett, nyugodtan el lehet fogyasztani ezeket az anyagokat rizikó nélkül. Sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a konyhában található kések. Azt a kockázati tényezőt nem is tudják csökkenteni. A közlekedésről nem is beszélve, naponta történnek halálesetek ebben az országban a közutakon.

2014. febr. 26. 22:20
 1/10 anonim ***** válasza:
Azt is figyelembe kell venni, hogy a Bq csak a bomló atommagok számát jellemzi, azt nem, hogy milyen bomlással bomlik a mag és milyen energiája van a keletkező részecskéknek stb., valamint azt sem árt meggondolni, hogy míg a K-40 természetben nagyobb mennyiségben fordul elő, mint a plutónium, ezért ha valahol plutóniumot találnak az szinte biztos, hogy fűtőelem, vagy atombomba és lássuk be, egyik sem tesz jót az egészségnek.
2014. febr. 26. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A mentességi szint egy olyan szint, ami alatt bármit csinálhatsz az adott anyaggal. Pl. belekeverheted a müzlibe, és eladhatod a Tesco-ban. Úgy igyekeznek ezeket a szinteket meghatározni, hogy ez alatt semmilyen egészségkárosodásnak még csak a kockázata se nőjön meg, és ehhez egy csomó minden mást is figyelembe kell venni.


Pl. azt, hogy ugyanakkora aktivitású különböző izotópok teljesen különböző mértékű dózist okoznak elsősorban azáltal, hogy különböző módon viselkednek a szervezetben. A trícium pl. gyorsan kiürül a vizelettel, de a stroncium szeret beépülni a csontba, a jód a pajzsmirigybe stb. és ott évekig is sugározhat.


Aztán az sem mindegy, hogy milyen sugárzást bocsátanak ki. Az alfa inkorporálva jóval veszélyesebb, mint a béta.


Nem tudom, hogy ebből a szempontból figyelembe veszik-e, de a plutónium ráadásul még mérgező is.


Van még biztos egy csomó más szempont is, amit én nem ismerek, de azt tudom, hogy e számok meghatározása komoly szakmai munka eredménye. Ami a lényeg, hogy ha nem akarod, hogy a gyereked kisautója plutóniummal szennyezett ócskavasból készüljön, akkor ezekre a szintekre bizony szükség van, és be is kell őket tartatni.

2014. febr. 27. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

A nehézfémek mind mérgezőek, de nem ilyen kis mennyiségben. Egyébként a füstérzékelőben ugye amerícium van, a régebbiekben plutóniumot is használtak. Egyébként trícium GBq-es értéke szerintem eléggé káros lehet.


Azt amúgy jól értelmezem, hogy a füstérzékelő 100 kBq-ig engedélyezett rendeltetésszerű használatra, és a 10 kBq az aktivitásszint mentesség. Hiába lenne nekem ilyenem 9 kBq-rel, az már illegális, mert az a kis fém amiben ez van nincs egy gramm, így meghaladja az aktivitáskoncentráció szintet?


Ami zavar az egészben, hogy nincs köztes állapot. Van ez a szint, ahol egyáltalán nincs semmiféle veszély, és semmiféle engedély nem kell. És a következő, ahol esélytelen engedélyt szereznie magánszemélynek. Azt nem tudom, mennyire van ez az egész szabályozva, nyilván senkinek nem tűnne fel, ha nekem otthon például tóriumos gázharisnyám lenne, vagy GM-csővel az erdőben találnék egy követ, ami enyhén sugároz, és már meghaladja a 10 Bq/g értéket. Interneten lehet venni gyengített uránvegyületeket. Azok is meghaladják a szintet. Ha vennék bármi ilyet akkor 3 évre börtönbe zárnának vagy mi, mert szerintem nem?

2014. febr. 28. 14:16
 4/10 A kérdező kommentje:
Na lehet, hogy le vannak tiltva a további hozzászólások, és már elindult ellenem az eljárás... :)
2014. márc. 2. 16:11
 5/10 anonim ***** válasza:

Nem a további hozzászólásokat tiltották le, csak néha más dolgom is van, mint a GYK előtt ülni :) De azért jobb, ha megnézed, hogy zárva van-e az ajtó :D


Én úgy látom, hogy te sokkal jobban ismered a téma jogi hátterét mint én. Azóta elolvastam ezeket:

[link]

[link]


és úgy tűnik, hogy igazad van. Engedély nélkül (amit egyszerű magánszemélyként sose kapsz meg) nem birtokolhatsz a mentességi szint feletti cuccokat. Kivétel a fenti kormányrendelet 3§-ban írtak. De ha kipiszkálod a füstérzékelőből az ameríciumot, akkor az már nem rendeltetésszerű használat.


Ettől függetlenül úgy gondolom azért, hogy az erdőben talált sugárzó kő miatt senki nem fog téged börtönbe csukni. Már csak azért sem, mert senki nem fogja keresni rajtad. Sőt, a füstérzékelőből kiszedett ameríciumért sem, amíg nem csinálsz vele bajt. De ha bajt csinálsz vele, akkor ez lesz az a törvény, ami alapján elítélnek.


Másrészt meg egyet kell értsek azzal a szándékkal, hogy magánszemély ne játszadozzon radioaktív anyagokkal. Ha téged valóban pusztán a természettudományos kíváncsiság vezérel, és ilyesmivel akarsz kísérletezgetni, akkor menj olyan egyetemre, ahol ilyesmit tanítanak. Merem ajánlani a Műegyetem mérnök-fizikus szakát vagy valamelyik olyan szakot (Veszprémben tuti van), ahol radiokémiára lehet szakosodni.


Tanmese gyanánt :)

[link]

2014. márc. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Nekem az nem világos, hogy aki youtube-ra felrak videót az ameríciumról, az most akkor börtönbe zárható? Amúgy durva, hogy a periódusos rendszer elemeit gyűjtötte, mert nekem is megfordult már ilyesmi a fejemben. Viszont amiket az utóbbi hetekben olvastam az eléggé lehangolt, mert olyat akartam venni, ami épp meghaladja ezt a szintet, és sajna nem egy országhatárt kéne átlépnie, hogy át tudjam venni.


Amúgy Műegyetemre megyek fizika szakra, legalább ott van reaktor :) na jó, más is érdekel a fizikában.

2014. márc. 3. 17:52
 7/10 anonim ***** válasza:

A magyar törvények értelmében, úgy tűnik, igen. Konkrét esetben a bíróság gondolom, hogy mérlegel aszerint, hogy mekkora mennyiségről van szó, illetve hogy az illető csak egy játszadozó tinédzser vagy egy terrorista, aki azért gyűjti a cuccot, hogy később felrobbantsa egy bevásárlóközpontban.


Én inkább lebeszélnélek arról, hogy ilyesmiket gyűjts otthon.

2014. márc. 4. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nem kell lebeszélni, lemondtam magamtól. Inkább eszek egy banánt, az nagyobb dózist okoz, mint egy napon át egy méteren belül a sugárforrástól lenni. Tisztában lenni a dolgokkal félegészség.

Tehát a unitednuclear teljesen illegális oldal? Ahhoz képest ugymond van pofájuk.

Sebaj veszek lézert, meg mágneseket, régóta tervezem az is.

2014. márc. 4. 18:41
 9/10 A kérdező kommentje:
Bezzeg Rutherford idejében...
2014. márc. 4. 18:43
 10/10 K...László válasza:
Ebayről mindent be lehet már hozatni! Bp-ig eljut. Onnan sokszor elkallódik a csomag, általában akkor, ha nehéz. Egyszerű emberek úgy gondolkodnak, hogy az értékes, ami nehéz. Kalapácsot senki ne rendeljen. Rádiumos csokit annál inkább :-)
2017. jan. 2. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!