Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Levezetné nekem valaki? Egy...

Levezetné nekem valaki? Egy rögzített tengelyre erősített testet olyan 4 N nagyságú erőhatás hoz forgásba, amelynek hatásvonala a tengelyre merőleges síkban van és a tengelytől mért távolsága 25 cm.

Figyelt kérdés

– Mekkora legyen annak a 2 N nagyságú erőhatásnak az erőkarja, amely forgási egyensúlyt hoz létre az előző erőhatással szemben?

– A tengely melyik oldalán legyen az egyensúlyt létrehozó erőhatás hatásvonala, ha az erőhatás iránya:

a) megegyezik az első erőhatás irányával?

B) ellentétes az első erőhatás irányával?


2014. márc. 6. 21:29
 1/4 bongolo ***** válasza:

Átfogalmazom neked a feladatot:


Egy libikókán ül 4 egységnyi súlyú gyerek 25 egységnyire a tengelytől balra.


a) feladat: Hová üljön a fele akkora súlyú gyerek, hogy egyensúlyban legyen a libikóka? Szóval melyik oldalra üljön és milyen messze a tengelytől?


A b) pedig az, hogy valaki felfelé húzza a libikókát feleakkora erővel, mint a bal oldalt rajta ülő gyerek súlya. Melyik oldalon kell felfelé húzni, és milyen messze a tengelytől?


Szerintem ezeket fejben számolva meg tudod válaszolni.


Ha egyenleteket akarsz felírni, akkor csak a forgatónyomatékokat kell számolni:

M = F·d

2014. márc. 6. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy probálsz segíteni, de sajnos nem értem :(
2014. márc. 6. 22:21
 3/4 A kérdező kommentje:
reggel visszanézek, hátha valaki megszán :)
2014. márc. 6. 22:55
 4/4 bongolo ***** válasza:

Nem hintáztál még libikókán??


Ha könnyebb gyerek akar egy nehezebbel libikókázni, akkor a könnyebbik messzebbre kell üljön. Ha fele akkora lenne a súlya, akkor dupla olyan távolságra kell üljön. Vagyis az erőkarnak dupla akkorának kell lennie.


Ebben a példában is a 2N erőhöz (ami a 4N fele) 50 cm-es erőkar kell tartozzon (ami a 25 cm duplája).


Ugyanis a forgatónyomatékok eredője 0 kell legyen. Ha ugyanabba az irányba mutatnak az erők (mint a libikókán, ahol mindkét gyerek súlya lefelé mutat), akkor az egyik oldal az óramutatóval azonos irányba forgat, a másik meg ellenkező irányba, kiejtik egymást, ha egyformák:

F₁·d₁ = F₂·d₂

4N · 25cm = 2N · d₂

osztunk 2N-nal:

d₂ = (4N/2N)·25 cm = 2·25cm = 50 cm


a) Az előbb ezt néztük. Ha azonos irányúak az erők, akkor az a libikóka esete, vagyis a tengely másik oldalán kell hasson a másik erő.


b) Ha az erők ellentétes irányúak, akkor pedig ugyanazon az oldalon kell hassanak a tengelyhez képest.

2014. márc. 7. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!