Valaki eltudná magyarázni ezt a fizika feladatot?


(olvadáshővel kapcsolatos)


Mennnyi energia szükséges ahhoz, hogy egy 2000m2 felületű tó felszínén az átlagosan 5m vastag 0˙C hőmérsékletű jégtakaró megolvadjon?


2014. márc. 23. 12:51
 1/2 savanyújóska ***** válasza:
A jégnek ugye a tömege kell, az olvadáshője ismert. A tömegéhez pedig a sűrűsége és a térfogata szükséges, előbbi ismert, utóbbit pedig megkaphatjuk, hiszen tudjuk mindhárom kiterjedését: 2000 m^2 * 5 m = 10000 m^3 Innentől pedig sima behelyettesítés, remélem menni fog!:)
2014. márc. 23. 13:06
 2/2 anonim válasza:

Az olvadásponton lévő anyag 1 kg-jának teljes megolvasztásához szükséges energiát olvadáshőnek nevezzük. Ilyenkor az anyag által felvett energia nem a hőmérséklet növelésére hanem a halmazállapot megváltozására fordítódik. Jele:Lo, mértékegysége: kJ/kg vagy J/kg.


Az olvadáshő ismeretében azt mondhatjuk, hogy m tömegű anyag megolvasztásához szükséges hő ,Lo*m tehát a megolvadó anyag belső energiája is E=Lo*m


értékkel lesz nagyobb az olvadás közben.

ennél a feladatnál:

A jég tömegét(m) ugy tudjuk kiszámolni

hogy kiszámoljuk a térfogatát:2000*5=10000m3

majd a jég sűrűségének(917kg/m3)segítségével a tömegét:m=917*10000=9170000kg

A jég olvadáshője:334 kJ/kg

Most már lehet használni a fenti képletet: E=334*9170000=3062780000kJ energia kell. (remélem nem számoltam el) Az olvadáshő és sűrűség adatokat kinéztem a függvénytáblából de van hogy megadják a feladat leírásában is.

2014. márc. 23. 13:20