Matekfeladat segítség kérés?


Ezekre szeretnék segítséget kérni:


Az 1 literes palackban hazahozott tengervíz sótartalma 2%. Hány %-osra változik a töménysége, ha elpárolog a palackból 2,5 dl víz?


A család a 100 km-es út első felét a nagy forgalom és a köd miatt 40km/h-s átlagsebeséggel tudta megtenni. Mekkora sebességel kellene haladniuk az út második szakaszán, hogy tartani tudják az egész útra tervezett 60km/h-s sebességet?


Egy fürdőszobai csempe 1,5 dm magas a csempék között fél cm hézag van. Milyen magasan lesz kicsempézve a fürdőszoba, ha a padlótól indulva 9 sor csempét rak föl a kőműves?


Két település távolsága a valóságban 30km, a térképen azonban 5cm-re vannak egymástól. Ugyanezen a térképen milyen messze van egymástól az a két település, amelyek a valóságban 126 km-re vannak egymástól?


A boltban megvásárolt, 3500Ft-os könnyűzenei CD-lemez árának egy tizedét kapja a dalok előadója, az ár többi része más költség. Mennyibe kerülne a lemez, ha a dal előadója a CD-lemez árának egyötödét kérné, és a más költségek nem változnának?



2014. márc. 27. 20:51
 1/9 anonim ***** válasza:

Két település távolsága a valóságban 30 km, a térképen azonban 5 cm-re vannak egymástól. Ugyanezen a térképen milyen messze van egymástól az a két település, amelyek a valóságban 126 km-re vannak egymástól?


30 km = 3 000 000 cm

126 km = 12 600 000 cm


3 000 000 cm --> 5 cm

12 600 000 cm --> x cm

---------

x = 5*12 600 000/3 000 000 = 21 cm

2014. márc. 27. 21:05
 2/9 anonim ***** válasza:

Az 1 literes palackban hazahozott tengervíz sótartalma 2%. Hány %-osra változik a töménysége, ha elpárolog a palackból 2,5 dl víz?


10 dl - 2% - 10*2/100

7,5 dl - x% - 7,5*x/100


10*2/100 = 7,5*x/100


20 = 7,5x


x = 2,67%

2014. márc. 27. 21:08
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, annyit kérnék, hogy a tengervizeset, lehetne egyszerűbben, nem értem, hogy jött ki a 2,67%, bocsi, csak nem nagyon értek a matekhoz.
2014. márc. 27. 21:31
 4/9 anonim ***** válasza:

Az 1 literes palackban hazahozott tengervíz sótartalma 2%. Hány %-osra változik a töménysége, ha elpárolog a palackból 2,5 dl víz?


10 dl - 2% - 10*2/100

7,5 dl - x% - 7,5*x/100


10*2/100 = 7,5*x/100


20 = 7,5x


x = 2,67%

-----------------------


1 liter = 10 dl


10 dl-ből elpárolog 2,5 dl víz, marad 7,5 dl sóoldat. A sómennyiség nem változik.


Eredetileg volt a sómennyiség 10 dl * 2/100, ez ugye a 2%-a a 10 dl-nek.


Párolgás után a sómennyiség 7,5 dl * x/100, mert nem tudjuk a töménységet. x% lesz a töménység.


Eredeti sómennyiség = párolgás utáni sómennyiség: ebből kapjuk az egyenletet.


10 dl * 2/100 = 7,5 dl * x/100

..

..

..

2014. márc. 27. 21:37
 5/9 anonim ***** válasza:

A boltban megvásárolt, 3500Ft-os könnyűzenei CD-lemez árának egy tizedét kapja a dalok előadója, az ár többi része más költség. Mennyibe kerülne a lemez, ha a dal előadója a CD-lemez árának egyötödét kérné, és a más költségek nem változnának?


3500 Ft

10% előadó, 90% egyéb


Ez a 90%: 3500*90/100 = 3150 Ft.


Ha az előadó az 1/5 részét, azaz 20%-át kérné, akkor 80% lenne az egyéb.


3150 minek a 80%-a? (Mert az egyéb költség ugyanannyi, mint az előbb.)


a = 3150*100/80 = 3937,5 Ft lenne.

2014. márc. 27. 21:46
 6/9 anonim ***** válasza:

Egy fürdőszobai csempe 1,5 dm magas, a csempék között fél cm hézag van. Milyen magasan lesz kicsempézve a fürdőszoba, ha a padlótól indulva 9 sor csempét rak föl a kőműves?


0,5 cm = 0,05 dm


9*1,5 dm + 8*0,05 dm = 13,5 dm + 0,4 dm = 13,9 dm

2014. márc. 28. 06:19
 7/9 anonim ***** válasza:

A család a 100 km-es út első felét a nagy forgalom és a köd miatt 40km/h-s átlagsebességgel tudta megtenni. Mekkora sebességgel kellene haladniuk az út második szakaszán, hogy tartani tudják az egész útra tervezett 60km/h-s sebességet?


Lehet hogy meglepő, de az ilyen feladatoknál lényegtelen a távolság, csak a sebességek számítanak.


Legyen

S = 100 km - a teljes távolság

T - az út megtételéhez szükséges összes idő

v1 = 40 km/h - az első féltáv sebessége

t1 - az első féltáv ideje

v2 = ? - a második féltáv sebessége

t2 - a második féltáv ideje

va = 60 km/h - az átlagsebesség


Az átlagsebesség meghatározásából kell kiindulni, miszerint az átlagsebesség a teljes út és a megtételéhez szükséges összes idő hányadosa.

Képlettel

va = S/T

A teljes idő a két féltáv idejének összege lesz.

Ezek

t1 = (S/2)/v1

t2 = (S/2)/v2

Az összegük

T = (S/2)(1/v1 + 1/v2)

A zárójelben összevonva

T = (S/2)(v1 + v2)/(v1*v2)

Ha ezt behelyettesítjük az átlagsebesség képletébe, akkor az S kiesik, és marad


va = 2*v1*v2/(v1 + v2)


vagyis az átlagsebesség ebben az esetben a két félszakasz sebességének harmonikus közepe!

Az utóbbi képletben csak a második félszakasz sebessége (v2) ismeretlen, amit remélem nem gond kiszámítani.

Ha mégis, írjál azonnal.


DeeDee

*******

2014. márc. 28. 21:02
 8/9 A kérdező kommentje:
Hát, nekem 90km/h jött ki.
2014. márc. 28. 23:54
 9/9 anonim ***** válasza:

Ok!

Ismered a mondást: a puding próbája az evés. :-)

Jelen esetben ez annyit jelent, hogy ki kéne számolnod az átlagsebességet, és ha 60 km/h jön ki, akkor jó az eredményed.

Ha nem, akkor baj van a pudinggal. :-)

2014. márc. 29. 16:05