Az 1m2 alapterületű tálcába 100g vizet öntünk. A víz egyenletes vastagságban lepi el a tálca alját. Mekkora a víz nyomása?

2014. ápr. 11. 17:27
 1/1 Silber ***** válasza:

Kihasználjuk a hidrosztatikai paradoxont, így kezelhetjük a tálcát bármilyen alakúnak, akár négyzetesnek is. Ezesetben "a" (a tálca szélessége) legyen 1 m. Beleöntve a folyadékot így egy lapos, négyzet alapú hasáb formáját veszi fel. Mivel a négyzet alapú hasáb térfogata h*A(H2O), így:

m(H2O)/Rho(H2O)=h*A(H2O) "h" a folyadékoszlop magassága

h=m(H2O)/(Rho(H2O)*A(H2O))

A hidrosztatikai nyomás képlete:

p=Rho*g*h. A magasságot visszahelyettesítve:

p=Rho(H2O)*g*m(H2O)/(Rho(H2O)*A(H2O)

Egyszerűsítve:

p=g*m(H2O)/A(H2O)

2014. ápr. 11. 18:15