6. -os vagyok és az arányosságot tanuljuk. Nem értem ezt a feladatot matekból, valaki segítene?

Egy traktor első kerekének kerülete 150 cm, hátulsó kerekének pedig 210 cm. Hányat fordul az első kerék azon az útszakaszon, amelyen a hátulsó 95-öt fordul?

2014. máj. 3. 16:46
 1/3 anonim ***** válasza:

A hátulsó kerék 210*95=19950 cm utat tesz meg a 95 fordulat alatt.


19950/150=133 fordulatot tesz meg az első kerék.


x*150=95*210 ez fordított arányosság.

2014. máj. 3. 16:57
 2/3 anonim ***** válasza:

A hátsó kerék kerülete 210 cm, ezért egy fordulat alatt 210 cm-t tesz meg, 95 fordulat alatt pedig 95 * 210 cm = 19950 cm. Igen ám, de az első kerék is ugyanennyit halad, viszont mivel kisebb a kerülete, úgy annyival többet fordul.


19950/210 = 95 (ennyit fordult a nagy, hátsó kerék)

19950/150 = 133 (ennyit a kicsi, első kerék)


Az arányosság pedig ott van, hogy amennyivel nagyobb a hátsó kerék, annyiszor fordul többször az első azonos távolságú út megtétele alatt:


210:150 = 133:95

2014. máj. 3. 17:06
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!!!
2014. máj. 4. 07:55