Ha van egy kis kocsi amit húzok, hogy lehet hogy ugyanakkora erővel húz engem is a kocsi miközben a kocsi az én erőm által halad, mozgásban van?
Előbb akarod megérteni Newton III. törvényét, mint az első kettőt.
Nem a te erőd által van mozgásban.
De próbáld ki egy nagy kocsival, érezni is fogod.
A kocsi a te erőd által halad, vagyis egyértelműen erőt fejtesz ki a kocsira. Newton III. törvénye, a hatás–ellenhatás törvénye szerint akkor a kocsi is azonos nagyságú és ellentétes irányú ellenerőt fejt ki rád.
A rendszer dinamikai leírása ennyivel nem fejeződött be, mert ha ennyi lenne az összes erő, akkor te és a kocsi gyorsulva haladnátok egymás felé, Newton II. törvénye szerint. Merthogy a kocsira egy erő hat, előrefelé. Rád is egy erő hat, hátrafelé.
De a kocsira hat a gördülő-ellenállás, ami egyensúlyban van a te erőddel. Azért, mert a húzáskor te az erődet a kocsi igénye szerint változtatod, és ezzel mindig kiegyenlíted a kocsi mozgását hátráltató erőt. A kiegyenlített erők miatt a kocsi egyenletesen halad, Newton I. törvényének megfelelően.
Rád pedig két másik erő hat, előrefelé, amelyekkel a kocsi húzását egyenlíted ki. Az első a talpad és az út közötti súrlódás, amit kihasználva haladsz előre. A második az az erő, amit a súlypontod előrevitelével, az előredőléssel hozol létre úgy, hogy a tested súlya forgatónyomatékot hoz létre a lábadra, mint forgáspontra vonatkozóan, és ezt a forgató hatást húzza vissza a kocsi, megteremtve az egyensúlyt. Egész pontosan te állítod be az egyensúlyhoz szükséges erőt az előredőlésed reflexszerű változtatásával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!