Az eredeti érték hány %-ára változik egy ideális gázminta nyomása, ha állandó hőmérsékleten 50 %-al nő a térfogata?


Illetve hogy 20%-al csökken.

Segítenétek ebben a feladatban légyszi?



2014. jún. 9. 08:12
 1/2 C2H5OH ***** válasza:

Ideális gáz esetén használjuk a pV = nRT azonosságot.


Jelen esetben az "n", tehát a mólszám legyen ; az R az mindig 8.314 J/mol*K, a hőmérséklet állandó, így könnyebb számolásért legyen konstans 300K. Adjuk meg a gáz térfogatát 24.5 dm3-nek, hiszen szovahőmérsékleten az ideális gáz térfogata (Avogadro-tv.) megközelitőleg ennyi.


Visszahelyettesítve az értékeket, megkapjuk a gáz ezen hőmérsékleten és anyagmennyiségen mérhető nyomására ideális esetben.


p1*24,5 = 1*8,31*300


A p1= 101.755102 kPa-lal, mivel mindent megfelelően adtunk meg. Ez a kiindulási nyomásunk. A következő lépésben megadunk 50%-al nagyobb térfogati értéket.


V1*1,50 = 36.75 dm3 az 50%-al nagyobb térfogatú gáz (térfogata.)


Visszahelyettesítünk:


p2*36.75 = 1*8,31*300


p2 = 67.8367347 kPa


A p1 és p2 aránya adja meg, hogy hány százalékkal csökkent a gáz nyomása a növelt térfogaton.


p2/p1 = 66.67%, a gáz nyomása az eredeti kétharmada lett. (Aktuálpolitikailag eléggé lol megoldás).


A második ugyan ez a kaptafa :)

2014. jún. 10. 10:16
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :)
2014. jún. 10. 17:13