Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell deriválni? Hogyan...

Hogyan kell deriválni? Hogyan kezdjek neki?

Figyelt kérdés
Másfél éve érettségiztem, matekból sosem tanultam egy percet sem az érettségim is csak 3-as lett! Bgf-en szeretnék tanulni levelezőn! Mivel lemaradásom hátrányom van szeretnék itthon felkészülni az alapokat megtanulni! Néztem a gazd.matek anyagait nekiültem átnyálazni! Nos ezt a deriválást hogyan kell értelmezni? Vannak itt ezek az alapderivált képletek betanulom és cask behelyettesítgetem a feladatokba?

2014. jún. 22. 16:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
71%
Az alapderivalasi kepleteket mindenkepp tudjad :) nagyjabol annyi de mindig akad egy ket olyan feladat ahol valami uj van de mindig arra torekedj hogy minel egyszerubb alakja legyen a feladatodnak. Alapderivalasi kepleteket pedig kapsz neten. :)
2014. jún. 22. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Betudnád másolni nekem a szabvány képleteket? Mert van 3-4 fajta ilyen alapképlet!
2014. jún. 22. 16:33
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

hogy valami képet kapj róla : https://www.youtube.com/watch?v=H5fzSYK_yFA

de sose így kell számolni, hanem tényleg a formulákat használni különféle fgv típusokra.

Egy fgv deriváltjára is egy y=f(x) függvényt kapsz, amiben ha x helyére behelyettesítesz, megkapod az alap függvény érintőjének meredekségét adott pontban. De nagyon ez se fog kelleni, de jó ha van valami fogalmad arról hogy mire jó.

A fentebb linkelt csatornán vannak példafeladatok rá, vagy

mateking.hu-n van deriválás tutorial, vagy ha angolul tudsz, arra mégjobb videók vannak:

[link]

"Formal Definition of the Derivative" rész, első videó pedig az "Introduction to the Derivative": https://www.youtube.com/watch?v=IDjzdzwsm4Q


Igazából elsőként főleg az alaptípus függvényekkel barátkozz meg, hatványfüggvényekkel, trigonometrikus,összetett függvényekkel,tört... ilyeneket kell majd 1mp alatt deriválni.

2014. jún. 22. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Uh egy pillanat! Amit a videóban mutat köze sincs ezekhez a képletekhez! Én még itt járok hogy ezt megkellene tanulnom igaz? [link]
2014. jún. 22. 16:46
 5/13 A kérdező kommentje:
És ez mi? [link]
2014. jún. 22. 16:48
 6/13 A kérdező kommentje:
Kapcsolódik ez egyátalán egymáshoz?
2014. jún. 22. 16:50
 7/13 A kérdező kommentje:
Belenézegettem a sorozatokba is...hát lehet hogy nem nekem való ez a szak!
2014. jún. 22. 16:52
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Mindenhol így tanítják a deriválást.

Először a határérték témakört(a sorozat/függvény mit ér el a végtelenben (pl az An=1/n nél így vannak a tagok: 1/1, 1/2, 1/3, 1/100000, 1/n, egyre kisebb, így a sorozat 0-hoz közelít végtelenben.

Deriválás elmélete is ezen alapul, tökmindegy, tudom hogy nem érted elsőre ,nem is kell, csak mondom, hogy annak nincs értelme hogy először a képleteket magolod be, mert nem csak azt fogják számonkérni.

A képen amit linkeltél azok a deriválási szabályok, de mint mondtam először a függvényekkel barátkozz deriválás nélkül.


Pl az 5. szabály azt mutatja, hogy 2 függvény deriváltjával hogy kell bánni. De ezek általában nem ilyen manuálisak, hanem előtte át kell alakítani az alapfüggvényt, egyszerűsíteni, felismerni pár azonosságot.


Ez az 5. szabály pl annyi hogy külön lederiválod f'et és g't valahol a lap szélén, aztán abba a képletbe beírod hogy fderivált*g-f*gderivált


De mondom annak nincs értelme hogy előbb a deriválási képleteket tanulod meg..


Megtanulható egyébként, van miből tanulni, de magadnak kell a fejedben a dolgokat összekapcsolni hogy megértsd, ehez meg gyakorolni kell, írj magadnak 1 word jegyzetet arról amit eddig megértettél.

2014. jún. 22. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

A függvényekhez, határértékhez, deriváláshoz itt van egy csomó kidolgozott feladat:

[link]

Ezeket kellene először átismételni.

2014. jún. 22. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Bárczy Barnabás: Differenciálszámítás.


Ebből tanulj, akkor megérted. Ha megvan, akkor integrálszámítás.

Ezek az internetes vacakok nem sokat érnek.

2014. jún. 22. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!