Hogyan kell ezt a példát levezetni? (2/5) ^3-2x=125/8


2014. júl. 18. 19:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
szerintem rosszul írtad le, vagy 8/125 vagy 5/2 valamelyik hibád, de ha nem kérlek szólj
2014. júl. 18. 19:14
 2/12 anonim ***** válasza:

(2/5)⁽3-2x)=(2/5)⁻3

3-2x=-3

6=2x

x=3

2014. júl. 18. 19:22
 3/12 A kérdező kommentje:
Jól írtam le a példát, a lányomnak adták fel Matematikai feladatgyűjteményből.(240.old1076/b)
2014. júl. 18. 19:34
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2014. júl. 18. 19:44
 5/12 anonim ***** válasza:

logaritmussal egyszerű

loga^b=c

a^c=b


(2/5)^(125/8)=3-2x


így már csak be kell ütni és rendezni x-re

2014. júl. 18. 19:50
 6/12 anonim ***** válasza:

bocs

log(2/5)^(125/8)=3-2x

2014. júl. 18. 19:51
 7/12 vargaga válasza:
Akkor a feladatban most a bal oldalon két zárójel (pár) van? Tehát a kitevőben van az egész (3-2x), vagy csak a 3? Mert nem mindegy! ;)
2014. júl. 23. 08:51
 8/12 A kérdező kommentje:
csak a 2/5 van zárójelben az egész példában
2014. júl. 23. 17:30
 9/12 anonim ***** válasza:

2\5 a harmadikon az 8\125


tehát 8\125-2x=125\8


2x= 8\125-125\8


2x=(64-15625)\1000


x=-7,7805



remélem valaki meg tud erősíteni ebben (logaritmus bonyolult nekem)

2014. júl. 23. 21:01
 10/12 szakor ***** válasza:

Az ilyen feladatoknál jobb lenne inkább képen beküldeni.

Érzésem szerint a #2 az, ami a helyes megoldás (kerek szám jön ki) - itt 3-2x van a kitevőben

A #9-es levezetés is helyes, HA valóban csak a 3 van kitevőben.

A logaritmus definíciója jó, de az alkalmazása zagyvaság (hogy tüntetem el a log-ot, egyáltalán milyen alapú?).


log((2/5)^(3-2x))=log(125/8)

(3-2x)*log(2/5)=log((5/2)^3)

(3-2x)*log(2/5)=log((2/5)^-3)

(3-2x)*log(2/5)=-3*log(2/5)

3-2x=-3

6 = 2x

x=3

Megoldható a feladat logaritmussal is, de fölösleges, lásd a #2-es elegáns megoldást.

2014. júl. 24. 18:26
1 2