Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az Egri csillagok c. könyvből...

Az Egri csillagok c. könyvből mit tanult Gergő Szigetváron?

Figyelt kérdés
2014. aug. 13. 14:47
 1/6 anonim ***** válasza:

Feltehetőleg hősiességet, hazaszeretetet és történelmet. Az Egri csillagok című könyv ugyanis ezekre oktat, ha elolvasod.


(Amúgy nem ismerem a szigetvári Gergőt, szóval nem vagyok benne biztos.)

2014. aug. 13. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

PluszManusz nevű felhasználó válasza:


Én is részben hasonlókat gondolok, de kiegészíteném, ahogy tudom. Kissé részletezve: Török Bálint fogadott fiaként (vagy apródjaként) az úri viselkedés szabályait, papoktól bibliát, katekizmust, latin és török nyelvet.


Harcászati tudományokat: fegyverhasználatot (kard, lándzsa és korabeli lőfegyverek), önvédelmet és támadást (ezek is nyilván kellettek), puskaporkészítést (kémiát), ágyúöntést (fizikát), a Török fiúkkal együtt.


Ezeket és részben később szerzett ismereteit kamatoztatta Gergely további kalandos élete során és Eger ostroma idején is.

2014. aug. 13. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Mondjuk erre a kérdésre szerintem nem találgatni kell, a válasz pedig benne van a könyvben az Oda Buda részben mikor Gergő a török fogságban visszaemlékezik:


A pap fölemeli a fejét, és megszólal:

- Mától kezdve nem tanulunk se szintakszist,[12] se geográfiát,[13] se históriát,[14] se botanikát,[15] csak éppen a török nyelvet meg a németet, meg a kémiából annyit, hogy hogyan csinálódik a puskapor.

Török Jancsi beletaszítja a lúdtollat a kalamárisba.

- Időpocsékolás már azt is tanulnunk, mester, hiszen akármelyik török rabbal tudunk már beszélni. A németnek meg már hátat fordított apámuram.



Ebből kiderül, hogy eddig miket tanultak.

+ még mikor az első rész legvégén mikor a pap elviszi Gergőt Szigetvárra ott van, hogy milyen nyelveket tanultak:


- Hát te, papom - szólt Török Bálint a padra ülve -, mi az istennyilát csinálsz most már eklézsia nélkül?

- Hát - felelte Gábor pap búsan - azért csak megélek ottan, ha egyébképpen nem, ahogy a remeték szoktak.

Török Bálint gondolkozva pödörgette a bajuszát.

- Értesz te törökül?

- Értek.

- Németül is?

- Két évet diákoskodtam német földön.

- Hát mondok valamit, papom: szedd össze a sátorfádat, és gyere ide Szigetre. Azaz ne Szigetre, hanem Somogyvárra, mert egynéhány nap múlva odaköltözünk. Hát ott légy. A feleségemnek van pápista papja, mért ne legyen nekem újhitű papom? Aztán hát egy-két év múlva megnőnek a gyerekek, rád bízom, hogy tanítsad őket.

- Nagyságos uram - szólt a plébános a befőtteket hirtelen otthagyva -, hát én?

- Hát te is tanítod: te tanítod őket latinul, ez meg tanítja őket törökül. Elhidd, jó pásztorom, hogy a török nyelv éppoly szükséges az üdvösségre, mint a latin.

2014. aug. 13. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

> „Mondjuk erre a kérdésre szerintem nem találgatni kell, a válasz pedig benne van a könyvBEN az Oda Buda részben mikor Gergő a török fogságban visszaemlékezik:”

Látom, te az Egri csillagokbeli Gergőre gondolsz. Akkor mondd el nekem, hogy ő mit tanulhatott az Egri csillagok című könyvBŐL, ha a 16. században élt, ezt a könyvet meg a 19–20. század fordulóján írták! Na ugye.

Szóval abból kifolyólag, hogy a kérdésből nem derül ki, milyen Gergőre gondol a kérdező, mi is csak találgatni tudunk, hogy mi lehet a kérdésére a válasz.


Magyar érettségin a szövegértés részben ilyeneken könnyen lehet pontokat bukni. (Más tárgyakból meg egész feladatokat…)


Amúgy a válaszod többi része teljesen hasznos, csak reméltem, hogy a kérdező a gondolatolvasók előtt rájön, hogy miért nem kap értelmes választ a kérdésére, és kijavítja azt.

2014. aug. 13. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Természetesen észrevettem, hogy rosszul van megfogalmazva a kérdés, de mivel segíteni akartam értelmeztem. Szerintem ezen teljesen felesleges vitázni.
2014. aug. 14. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat (annak, aki nem csinált tragédiát abból, hogy rosszul fogalmaztam meg a kérdést!!!
2014. aug. 16. 12:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!