Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kati megy vásárolni/Vásárolni...

Kati megy vásárolni/Vásárolni meg Kati mi a különbség?

Figyelt kérdés
Megtudnátok mondani,hogy miben tér el ez a két mondat és,hogy hogyan változott meg a mondat jelentése?

2014. szept. 8. 15:28
 1/5 anonim ***** válasza:

Semmi, az elsőben előbb van az alany, később az állítmány, a 2.-nál fordítva.

Az első esetleg lehet kérdés: Ki megy vásárolni? Kati megy vásárolni?

2014. szept. 8. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 chtt ***** válasza:
Az én logikám szerint az a hangsúlyosabb, az a fontosabb, amit előreraktam. Első esetben Kati személye (Kati és nem Pistike), a másodikban meg a vásárlás (vásárolni megy nem mozizni). De ezt csak úgy érzésre mondom, nem biztos, hogy igaz.
2014. szept. 8. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
33%

Először én is azt gondoltam, amit a 2. válaszoló, aztán rájöttem, hogy ez nem a sorrendtől függ, hanem a hangsúlytól.

KATI megy vásárplni. (Nem PISTI, és nem HERKÓPÁTER.) Kati megy VÁSÁROLNI. (Nem GÖRKORCSOLYÁZNI, és nem KERINGŐZNI.)

Ugyanez áll a mésodik mondatra is. (Persze lehet, hogy tévedek.)

A legegyszerűbb még mindig az lenne, hogy "Kati vásárolni megy". Persze itt is érvényes a kétféle hangsúly, ami csak akkor változtatná meg a mondatot, ha "Megy Kati vásárolni" lenne.

Egy ilyen egyszerű mondat, és mennyi mindent lehet belőle kihallani!

De kérdező... Az a "megtudnátok" azért nagyon fájt... :-(

2014. szept. 9. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 chtt ***** válasza:

Értem én, amit Julianna ír, nem is vitatom, csak az jut eszembe, hogy a magyarban eleve elöl van a hangsúly a szavakon, nekem az lenne logikus, hogy a mondatoknál is. Egy kicsit erőltetettnek tűnik, hogy "Kati megy VÁSÁROLNI", azaz, hogy a mondat végén külön hangsúlyt tegyek egy szóra, amikor a mondat elejére rakva eleve hangsúlyos (ismét csak hangsúlyozom: nekem - mert lehet, hogy tök tévúton járok).

Kedves Kérdező, a tanárod nyilván elárulja majd a választ. Ha nem gond, esetleg leírnád majd egy-két szóban? Köszi! :*

2014. szept. 9. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
44%

Osztva a #4-es és nem osztva a #3-as válaszoló véleményét, a magyar nyelvet használók a fontos, HANGSÚLYOS dolgokat szedik a mondat elejére.

Különösen akkor, ha az eltér a sablonos alany, állítmány, tárgy sorrendtől.

Egy egyszerű kijelentő mondatnak az elején van a szakaszhangsúly, és a mondat hanglejtése ereszkedő.

Tehát lényeges különbség nincs a két modat közt.

Árnyalatnyi különbség a kettő között, hogy míg az első mondatban Katin van a hangsúly és az a fontos, hogy ő csinálja, addig a második mondatban a vásárlás van hangsúlyozva. Tehát vásárolni megy Kati, és nem máshová.

2014. szept. 10. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!